بحث شیرین بازیکن خارجی در بسکتبال بانوان / چرا مسئولان از امکانات و آموزش حرفی نمی‌زنند؟

بحث شیرین بازیکن خارجی در بسکتبال بانوان / چرا مسئولان از امکانات و آموزش حرفی نمی‌زنند؟

منظور من از آوردن این اسامی، تنها اشاره‌ای به توانمندی‌های بالقوه بسکتبال دختران ماست.

آیدا گل‌محمدی، ریحانه حشمتی، فاطمه آقازادگان، مژده نظری، نگین رسولی، تیام پروینی، زهرا عباس‌نژاد، مریم شیرازی، حانا بیدار، سروناز احمدی، عسل محسنی، زینب غفاری، مبینا مشهدی، شیدا شجاعی، سارا الله یار، زهرا غلامی، سوگند احمدی، زهرا سوخته‌سرایی، محدثه قسمی، غزل ملکی، آناییس خداوردیان، فائزه اسلامی، مهسا تقی‌زاده، غزل محسنی، فرناز خدامرادی، مریم محمدبیگی، سمانه و سمیه ثابت‌زاده، ریحانه صالحی و نسرین فلاح.

سایت خانه بسکتبال ایران – در این فهرست سعی شده از بازیکنان زیر 25 سال و کوچکتر نام برده شود. یکسری مثل فائزه شهریاری موقعیت تثبیت شده‌ای در میان بهترین‌ها دارند. مثل آیدا گل‌محمدی تا پارسال زیاد داشتیم که کل بازی‌های امسال با شعار«کمپ آموزشی مهرام» نیمکت نشین شدند.

بسکتبال بانوان با بازیکنان خارجی دو نوع صورت‌بندی دارد:

اول، مسئولان که به عمد آدرس اشتباهی می‌دهند تا کم‌کاری‌های‌ خود را پنهان کنند.
دوم، مربیان و بازیکنان و برخی رسانه‌ها که در پروسۀ «مفهوم‌سازی» برای رشد و پیشرفت بسکتبال دختران، دچار اشتباه سهوی می‌شوند.

بسکتبال زنان در حوزۀ تصمیم‌گیری مانند بسکتبال مردان، به یک بسکتبال رانتی تبدیل شده است.

موارد متعددی به هم پیوسته است که به هر کدام برسیم باید از سطرهای بالاتر ورزش و جامعه با مداخلۀ سیاست، مذهب، سلسله مراتب رانتی و برخوردهای قهری شروع کنیم.

با وجود افزایش بازیکنان جوان هنوز فدراسیون بسکتبال برنامه‌ای بلندمدت برای توسعۀ فردی و مهارتی این نفرات ندارد و مدام در حال بازتولید یک سرگرمی همگانی با حضور خارجی‌هاست.

باشگاه‌ها در یک فضای هیجانی به پرداخت دلار بیشتر به خارجی‌های گرانقیمت‌تر تشویق می‌شوند و نائب رئیس فدراسیون بسکتبال با اعلام تعداد بازیکنان خارجی در مسابقات امسال، خوشحال است رکوردشکنی کرده!

بسکتبال بانوان بیشتر از بازیکن خارجی، به امکانات و آموزش نیاز دارد که مسئولان؛ وقتی به این دو مؤلفه اساسی می‌رسند از پاسخ دادن درمی‌روند!
تا کی باید پشت پول باشگاه‌ها که خرج بازیکن خارجی می‌شود پنهان شد؟

شاید سطح مطالبات ما پایین است (که هست) و خیلی راحت برای بقاء در چرخه‌ای معیوب، با ادبیات غیرمسئولانه و فرار رو به جلوی مسئولان، همسو و همسان می‌شویم و نمی‌پرسیم؛

مدل درسی و آموزش بسکتبال پایه ما چیست؟ مراحل بنیادی، مقدماتی، پیشرفته و کاربردی کدام‌اند؟ در این چند سال چه امکاناتی به بسکتبال بانوان اضافه شد و …

امکانات عهد بوقی پیشکش.

 

 

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید