نامۀ وارده / مسأله داوری در بسکتبال با شوخی و خنده حل میشه!

نامۀ وارده / مسأله داوری در بسکتبال با شوخی و خنده حل میشه!

اوضاع مدیریت کمیته داوران در فدراسیون بسکتبال از چند سال قبل به این سو چندان رضایت‌بخش نیست.

برخی دلیل این اوضاع نامناسب را تغییرات مدیریت و بکارگیری افراد موقعیت‌طلب می‌دانند که بعد از روی کار آمدن، عرصۀ قدرت را برای قلع و قمع کردن مخالفان مناسب دیدند و با حذف دیگران، یارکشی کردند.

در حال حاضر انتقادات به اتفاقات گذشته در این کمیته که همچنان ادامه دارد، توسط خود داوران وارد است که بیشتر بازیچۀ دست افراد در بازی‌های پشت پرده شده است.

در یکی دو روز گذشته نوشته‌های زیادی برای‌مان ارسال شد که از  وجود دست‌های پنهان داوری در بسکتبال انتقاد کردند. همچنین مسأله دستمزد داوران در میان است که با وجود برگزاری مسابقات بانوان و مردان باشگاههای ایران،

هنوز پول داوران توسط فدراسیون بسکتبال پرداخت نشده است و این موضوع دلخوری‌های دیگری برای داوران بسکتبال به وجود آورده است.

در همین خصوص نامۀ ارسالی یکی از دوستان داور برای‌مان جالب بود که همان‌گونه که خودش شرح می‌دهد، از سال 1392 تاکنون مسأله داوری در بسکتبال حل نشده است و شاید به قول او هر دفعه با شوخی و خنده از بحرانی به بحرانی دیگر تبدیل شده!

نامۀ این داور بسکتبال را می‌خوانید:

«وقتی تازه به عرصۀ داوری پا گذاشته بودم و داوری جوان بودم یه کاری کردم که یکی از مربیان قدیمی گفت، تو الان مارمولکی حواس‌تو جمع کن بزرگ شدی مثل فلانی سوسمار نشی….

اون روز نفهمیدم چی میگه چون آقای فلانی رو فردی شوخ و شنگ و یکی از خوش اخلاقای داوری کشور میدونستم. تا اینکه سال 92 اون آقا شد رئیس کمیته داوران کشور و پاشو جای پای یکی مثل آقای نوربخش گذاشت .

با امکانی که به دست آورده بود دیگه هیچ خبری از اون رفتارهای قبلیش نبود بلکه دیگه دچار سیاسی بازی و یارکشی شده بود.

بعد از یارکشی شروع به نسل‌کشی کرد و هر کسی از دوره قبل که با تفکراتش همسان نبود رو یه طوری از میان برداشت .

وضعیت داوری این روزهای این مملکت که کار اون آقاست آدم رو یاد این جمله معروف میندازه که برای کنترل ایران زمین باید کار رو دست آدمای کوچیک سپرد.
بگذریم…

نسلی از داورانی که در دوره قبل با تلاش زیاد تربیت شده بودند تقریبا با دوستان این فرد جایگزین شدن و کیفیت کار داوری بشدت افت کرد، دوستانی که به ناگاه از درجه‌های پایین تر به درجه ملی نایل شدند و برای اولین بازی فینال لیگ دسته یک رو قضاوت کردند.

پس از مدتی ویرانه کمیته داوران  به فرد دیگری سپرده شد که تمام تلاشش رو برای برگرداندن حیثیت داوری کرد و بیشترین تعداد اعزام برون مرزی داوران در سال دوم اتفاق افتاد.

اما اون دوست عزیزمون ساکت ننشست و از اختلاف نظر رییس فدراسیون و رییس کمیته داوران نهایت سواستفاده رو کرد و خودش رو به جایگاه قبلیش برگردوند و حالا با تجربه بیشتر شروع به انتقام گرفتن کرد و به هیچ کس هم رحم. نکرد البته توی دوسال قبلی چون خوشبختانه برخی از داوران بایکوت شده، برگشته بودند و بهشون نیاز بود دیگه هیچ کاری برای کنار گذاشتن اونا از دستش بر نمیومد.

اما توانست بزرگترین فرصت سوزی قرن رو انجام بده و اون هم عدم تایید دوساله لیست داوران بین المللی ایران بود. حسادت به داوران جوانی که این چند ساله اعزام داشتند و داورجوانی که در سن کم مدرسی کلاس داوری میکرد و

…. همه و همه اهداف بعدی این رییس مرموز رو برای برنامه های بعدیش تعیین می‌کرد.

حالا قانون بازنشستگی اومده بود و مقرر شده بود یکی از داوران خوب گذشته بر این مسند تکیه بزند.

فردی مقبول و قابل احترام با تحصیلات آکادمیک، اونقدری از ضعفش پیش رییس گفتند که پس از زمان کوتاهی سمتش رو رها کرده وقتی در حال ترک کردن سمت خود بود بجز معرفی چند داور جوان تقریبا کاری نتونسته بود از پیش ببره که اون هم علتش مشخص بود و باز هم رد پای آقای شوخ و رفیقانش دیده میشد به اندازه ای حسادت مشهود این افراد دیده میشد که افتخار دعوت شدن یک داور هم کیش خودشون رو به پارالمپیک توکیو 2020 در بایکوت شدید خبری گذاشتند.

باز ناصر الجوهری کمیته داوران فدراسیون این بار در سایه تیمش برگشت به اتاق کنار آبدارخانه. پس از مدتی رییس فدراسیون تصمیم گرفت که مشاور جدیدی در حوزه داوران معرفی کنه و ازقضا بعد از مدتی، مشاور جدید شد سرپرست کمیته داوران و مسابقات.

اوایل فرد مورد نظر با این تغییر خیلی مخالف نبود چون فکر میکرد هنوز نفوذش رو داره تا اینکه دید رییس جدید خودش هم آرایی داره و برای فردی که هیچ سمتی در کمیته نداره ولی همیشه صندلی داره خیلی هم تره خرد نمیکنه و حالا اون دوست عزیزو خوش خندمون یک فرآیند جدید رو کلید زده و اون هم زمزمه راه انداختن برای رفتن سرپرست جدیده که پس از مدتی اون رو به واقعیت تبدیل کنه.

اینها همه و همه چکیده ای از یک گزارش در باره تغییرات از سال 92 تا امروز در کمیته داوران فدراسیون بسکتباله و در روزهای آینده به شرط حیات حتما با اظهار جزئیات و با ارائه مستندات ادامه پیدا خواهد کرد و حتما تقدیم مراجع بالادستی بازرسی و وزارتخانه خواهد شد .

این روند خیلی آدم رو بیاد کتاب مزرعه حیوانات جورج ارول میندازه. هرچند ابراز موضوعات درون خانوادگی خیلی درست نیست ولی امروز فکر میکنم بیان این موارد برای اصلاح جامعه داوری و پایان این فرآیند نیاز باشه.

امیدوارم که همیشه سلامت، راستین و پایدار باشید – یاعلی مدد».

سایت خانه بسکتبال ایران مسئولیت هیچ‌یک از ماوقع این نامه یا تشابه با اشخاص حقیقی و حقوقی را نمی‌پذیرد و به عنوان سایت ناظر بر موضوع داوری در بسکتبال ایران، آمادۀ پذیرش و انتشار دیدگاههای مختلف در این حوزه است.

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

One thought on “نامۀ وارده / مسأله داوری در بسکتبال با شوخی و خنده حل میشه!

  1. افشین نکوئی میگوید:

    سلام خسته نباشین
    کارنامه این آقایون که از اواخر ریاست محمود آقا مشحون شروع شد و متأسفانه همچنان ادامه دارد نزد بنده هست وبارها وبارها معترض رفتار ناحوانمردانه و لابی ورفیق بازیهایشون بوده ام ودر آخرین نوبت وقبل ازآمدن مشاوررئیس وسرپرست فعلی کمیته (روی هوای) داوران مطالبی را در مورد آخرین گمارده اش برباصطلاح کمیته داوران! بشرف عرض مبارکشون رساندم که در یک جمله متهم به غرض ورزی شدم و گلایه شد از شما توقع نداشتم!
    اما در مقابل من وامثال من که درشلاق امواج خروشان رفیق بازی و ستیزه جویی منتخبین ایشون له شدیم بنابر توقع ایشون نباید دم بر میاوردیم وواقعیت هارا می گفتیم چون اتوبان ریاست و مدیریت ایشون یکطرفه هست … !

دیدگاهتان را بنویسید