مربیگری خلاقانه

مربیگری خلاقانه

ما به عنوان مربی، به خلاقیت در بین بازیکنان‌مان اهمیت می‌دهیم. آنان را تشویق می‌کنیم که کارهای جدیدی را امتحان کنند و با خود به بازی بیاورند. اما آیا ما آنچه را که تبلیغ می‌کنیم تمرین می‌کنیم؟ آیا سطح خلاقیت را با مربیگری خودمان به تیم می‌آوریم؟

چه، در سطح جوانان و چه، در محیط حرفه‌ای، مربی مدرن باید در زمین، خلاق باشد تا «تفاوت‌ها» را در تیم خود بشناسد.

مربیگری خلاقانه چیست؟

گروه هم‌اندیشی مربیان بسکتبال استرالیا، در مورد «مربی خلاق بودن» با هم صحبت کردند.
برخی عناصر مکالمات آنان شامل این موارد بود:
نوآوری
سازمان تمرین
زبان
برنامه‌ریزی بازی
کوچینگ
تصمیم‌گیری شجاعانه

مربیگری خلاقانه

نوآوری

مدیر عامل باشگاه فوتبال ملبورن، گری پرت، در تعریف #نوآوری گفت:
«آخرین بار، کی شما برای اولین بار کاری را انجام داده‌اید»؟

مربیان برجسته در سطح جهان، مبتکر هستند. در سال‌های اخیرNBA ، یکی از نوآورترین محیط‌های مربیگری در ورزش‌های جهانی بوده است. گرچه ممکن است برخی این نوع نوآوری را یک حیله قلمداد کنند، اما این نشان دهندۀ توانایی و تمایل این مربیان برای ابتکار و تلاش برای آزمایش نکات مختلف در بیشترین فشارهاست.

تعریف گری پرت از نوآوری، برای «ارزیابی خود» در میزان خلاقیت مربیگری بسیار عالی است.

سازمان تمرین

برنامه‌ریزی و سازماندهی دقیق برای اقدامات کارآمد و ارزشمند بسیار مهم است. بیشتر مربیان از الگو یا ساختاری برای نحوۀ برنامه‌ریزی و مستند کردن تمرین برخوردارند.
مدتی به این فکر کنید که چگونه می‌توانید یک سطح از خلاقیت را به تمرین برسانید، و چگونه می‌توانید یادگیری را از طریق کاوش بیشتر هدایت کنید. برای ایجاد تغییرات، عناصر را به تمرینات کنونی اضافه کنید و به این فکر کنید که در چه محدودیت‌هایی می‌توانید برای کشف راه‌حل به ورزشکاران کمک کند.

مربیگری خلاقانه

زبان

زبان مربیگری شما چیست؟
آیا بازیکنان و کادرفنی شما زبان شما را می‌دانند و می‌فهمند؟

زبان مربیگری شما باید خلاقانه و توصیفی باشد. برای ترسیم یک تصویر و توصیف عملکرد و نتایج موردنظر از اصطلاحات، عبارات یا نشانه‌های مربیگری استفاده کنید.
اگر فکر می‌کنید این زبان به چگونگی یادگیری و واکنش بازیکنان کمک می‌کند، از به کار بردن اصطلاحات یا زبان جدید نترسید. غالباً، نگران گیج شدن ورزشکاران جوان با اصطلاحات مختلف هستیم. جوانان توانایی سازگاری با تنظیمات و ارتباطات مختلف، بیشتر از آنچه ما به عنوان مربی به آنها اعتبار می‌دهیم، دارند.

برنامه‌ریزی بازی

برنامه بازی، رویکرد و استراتژی‌های شما برای یک حریف است. خلاق بودن در برنامه‌ریزی بازی به رشادت‌هایی نیاز دارد. گاهی اوقات یک برنامه خلاقانه بازی، مربیان و بازیکنان را ملزم به برنامه‌هایی با ریسک‌پذیری بالا می‌کند.
در واقع ‍plan  B  شما چیست؟

تنظیمات درون بازی

آیا در رویکرد خود خلاق هستید یا فلسفه‌های سختگیرانه‌ای دربارۀ آنها دارید؟ در موقعیت‌های ویژه، تعویض‌ها، تغییر دفاع و …، با در نظر گرفتن سیاست مربیگری‌تان، تا چه اندازه انعطاف‌پذیر هستید؟

تصمیم‌گیری شجاعانه

مربی خلاق در تصمیم‌گیری شجاع است. بدون ریسک‌پذیری، هیچ پاداش قابل توجهی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید