کرونا، تهدید جدی برای داوران بسکتبال / سوت‌های آلوده

کرونا، تهدید جدی برای داوران بسکتبال / سوت‌های آلوده

نزدیک شدن به زمان برگزاری مسابقات بسکتبال باشگاههای ایران همزمان شده با وضعیت نگران کنندۀ شیوع کرونا در بسیاری از شهرها از جمله تهران.

امروز روزنامۀ همشهری، «تهران تعطیل شود؟» را به نظرسنجی گذاشت که 53 درصد با تعطیلی همگانی موافق بودند.

حالا مسابقات بسکتبال باشگاهها که قرار است از 15 آبان برگزار شود، تحت‌الشعاع این اخبار است. علاوه بر این ، مهدی کامرانی به کرونا مبتلا شد تا همه‌گیری، بیش از پیش به یکقدمی بازیکنان و تیم‌های بسکتبال نزدیک شود. کامرانی بعد از بازی دوستانۀ تیمش اعلام کرد به کرونا مبتلا شده است. با توجه به دورۀ پنهان این بیماری، مشخص نیست آیا تعداد دیگری از بازیکنان به کووید 19 مبتلا شده‌اند یا نه؟

طبق پروتکل‌هایی که فدراسیون به باشگاه‌ها اعلام کرده است، تیم‌ها باید در سه مرحله (پیش از اولین بازی، نیم فصل و قبل از پلی‌آف) تست PCR بدهند. فدراسیون بسکتبال با بیان اینکه بازیکنان باید خودمراقبتی را در پیش بگیرند، عملاً زیر بار مسئولیت‌های بعدی نخواهد رفت.

کرونا، تهدید جدی برای داوران بسکتبال / سوت‌های آلوده

اما این ماجرا فقط شامل بازیکنان نمی‌شود. داوران بسکتبال هم در معرض خطر هستند.

آنان مدام در حال لمس توپ یا قراردادن سوت در دهان خود هستند. در صورت آلوده بودن (به ویژه سوت)، ریسک ابتلا به کووید 19 در بین داوران بالاست. سوت، یک چالش جدی است.  تقریبا هر سوت نیاز به یک نفس عمیق دارد و سپس مجبورید پشت سرهم از قطرات پر از هوا — چیزهایی که در طول یک بیماری همه‌گیر نگرانی به وجود می‌آورد – استفاده کنید.

شنیده‌ها حاکی است برای پیشگیری، سوت‌های الکترونیکی خریداری شده است که با فشار انگشتان دست عمل می‌کند. از طرفی موضوع استفاده از افراد بالای 65 سال به عنوان ناظر بازی‌ها مطرح است که شاید فدراسیون در صورت برگزاری بازی‌ها از این افراد استفاده نکند. موضوعی که در مورد مربی 70 ساله یکی از تیم‌ها در بازی‌ها نیز صدق می‌کند اما مشخص نیست فدراسیون بسکتبال برای این افراد محدودیت‌هایی اعمال می‌کند یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید