کرونا، کسب و کار فدراسیون بسکتبال

کرونا، کسب و کار فدراسیون بسکتبال

پروتکل‌های بهداشتی در مسابقات بسکتبال باشگاههای ایران، حالا به محل مناقشه بین تیم‌ها و فدراسیون بسکتبال تبدیل شده است.

فدراسیون بسکتبال برگزاری بازی‌های خود را مشروط به تست کرونا می‌داند اما با مثبت شدن تست کرونای برخی تیم‌ها، بنا ندارد بازی آنها را به زمان دیگری موکول کند. شیوه‌ای غیرقانونی که سلامتی انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.

مسابقات بسکتبال بانوان باشگاههای ایران از امروز آغاز شد اما بدون برگزاری بازی اول بین تیم‌های بهمن و سینام مشهد.

بر اساس برنامۀ بازی‌ها، تیم‌های سینام مشهد و پاز تهران با وجود اینکه چند بازیکن کرونایی دارند اما فدراسیون بسکتبال آنها را ملزم به شرکت در مسابقات امروز کرده است!

با توجه به مصوبات فدراسیون بسکتبال در جلسه هماهنگی تیم‌ها مبنی بر به تعویق افتادن بازی در صورت ابتلای 30 درصد از بازیکنان یک تیم، تیم سینام از ابتلای چهار بازیکن از جمع 11 بازیکن این تیم به ویروس کرونا خبر داده اما فدراسیون مجوز این تیم را برای دیدار ساعت 10 صبح امروز صادر کرده است!

برخی تیم‌های معترض (مردان و زنان) اعلام کردند فدراسیون بسکتبال در اقدامی نسنجیده، 30 درصد از کل تعداد بازیکنان یک تیم در یک فصل را اعلام کرده است. یعنی سی درصد از 18 نفر! (5 نفر از 18 نفر!!). در حالی که در ماده 18 در خصوص تست PCR «همۀ بازیکنان» قید نشده است. با توجه به بضاعت فنی و مالی تیم‌ها که برخی به زحمت در طول فصل از عهدۀ 12 بازیکن برمی‌آیند، این اقدام به ضرر تیم‌هاست. همانگونه که شنیده شده تیم‌ پاز تهران بعد از سینام در دیدارهای امروز، دومین تیمی است که با احتساب بازیکنان کرونایی خود به حد نصاب تعداد یک تیم بسکتبال نرسید!

این تصمیمات علاوه بر غیرقانونی بودن، بسیار غیرمنصفانه است ضمن آنکه مهمتر از همه سلامت افراد را به خطر می‌اندازد. برای رقبای این تیم‌ها در بازی‌های امروز هم بازی‌های جالبی نخواهد بود و در مجموع تیم‌ها با صرف هزینه‌های بسیار در این اوضاع کرونا، انتظار دارند فدراسیون بسکتبال با آیین‌نامه‌های متناسب با اوضاع، به کیفیت‌بخشی رقابت‌ها کمک کند.

بازی به خاطر پخش مستقیم!

در قسمت مردان هم اوضاع تصمیم‌گیری‌ها به همین منوال بی برنامه و نابسامانی در اجرای پروتکل‌های بهداشتی است. گفته می‌شود فدراسیون بسکتبال به دلیل پخش مستقیم دیدار تیم‌های شهرداری گرگان با مس رفسنجان، بازی امروز این دو تیم را لغو نکرد.

با وجود اینکه تعدادی از بازیکنان مس به کرونا مبتلا شدند، اما فدراسیون بسکتبال بازی این تیم مقابل شهرداری را برگزار می‌کند. دیروز سایت کیهان ورزشی در خبری از لغو این دیدار خبر داد. چند دقیقه بعد در خبری دیگر نوشت چون سه نفر از بازیکنان مس به کرونا مبتلا شدند بنابراین بازی دو تیم برگزار می‌شود.
این ماجرا ابعاد دیگری هم دارد.

روز چهارشنبه به تیم بسکتبال نفت آبادان اطلاع داده شد به دلیل بازیکنان کرونایی مس رفسنجان، دیدار روز جمعه این دو تیم لغو شده است. نفت آبادان در روز پنجشنبه (امروز) با تیم اهواز بازی داشت که به دلیل بلاتکلیفی تیم خوزستانی این مسابقه هم لغو شد. با این حساب تیم آبادان که در تهران اردو زده است، بدون بازی باید به خوزستان برگردد اما دیروز دوباره مسئولان فدراسیون با این تیم تماس گرفتند و گفتند بازی آنها با مس رفسنجان برگزار می‌شود!

امروز بازی مس و شهرداری گرگان از ساعت 15 پخش تلویزیونی می‌شود و فدراسیون با شبکه ورزش، تجارت بر سر جان انسان‌ها را آغاز کرده‌اند. مسئولان مس، فدراسیون بسکتبال را از تعداد بازیکنان کرونایی خود مطلع کردند اما گوش فدراسیون به این حرف‌ها و نظیر آن که در مسابقات بانوان باشگاههای ایران مطرح شد، بدهکار نیست. فدراسیون با دستکاری آمار تعداد مبتلایان فقط به فکر برگزاری بازی‌هاست. آنها می‌خواهند تجارت اسپانسرها با تبلیغات دور زمین را با پخش شبکه ورزش تأمین کنند.

کرونا، کسب و کار فدراسیون بسکتبال

جان آدم‌ها مهم است

همزمان با این اتفاقات، مسئولان تیم سینام تصمیم گرفتند به تهران نیایند و در هفته نخست مسابقات بسکتبال بانوان باشگاههای ایران شرکت نکنند.

رستا رازانفر مدیر فنی تیم بسکتبال بانوان سینام مشهد با اشاره به اینکه 30 درصد تیم یازده نفره‌شان چهار نفر می‌شود به تسنیم گفت:« 30 درصد از تیمی که یازده بازیکن دارد 3 نفر و نصفی می‌شود که تست چهار نفر از بازیکنان‌مان مثبت شده اما فدراسیون معتقد است باید پنج نفر به کرونا مبتلا می‌شدند. از طرف دیگر خانم شجاعی (ناییب رییس فدراسیون) گفت از بازیکنانی که کرونا دارند تست پی سی آر بگیرید و برای ما ارسال کنید که این کار را علی‌رغم شلوغ بودن آزمایشگاه‌ها انجام داده و ارسال کردیم».

وی ادامه داد: «می‌خواهم بدانم جان آدم‌ها برای فدراسیون مهم نیست و هدف‌شان فقط برگزاری مسابقات است؟ … ما به تهران نمی‌آییم و در هفته نخست بازی نمی‌کنیم… ساعت 2 و نیم روز گذشته جواب تست‌ها آمده و برای فدراسیون ارسال کردیم اما هنوز جواب تلفن‌های ما را ندادند و فقط خانمی پیامک زد که مسابقه انجام می‌شود و فدراسیون پزشکی تشخیص داده است که مسابقه باید برگزار شود…».

دیدگاهتان را بنویسید