آمادگی مربی – جری کراس / Coach Conditioning – Jerry Kraus

آمادگی مربی - جری کراس / Coach Conditioning - Jerry Kraus

جری کراوس یکی از مربیان برجسته بسکتبال بود. او در سال‌های 1985 تا 2003 مدیرعامل تیم بسکتبال شیکاگو بولز در لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا (NBA) بود. دوران حضور او در این تیم شامل شش قهرمانی NBA بین سال‌های 1991 و 1998 بود که توسط بازیکن برجسته مایکل جردن انجام شد.

کراوس همچنین به عنوان مدیر عملیات بسکتبال مردان در دانشگاه گونزاگا شناخته شده است. او به عنوان یک معلم استثنایی اصول بسکتبال شناخته شده است و 13 کتاب آموزشی در مورد بسکتبال نوشته است.

جری کراوس، مدیرعامل سابق تیم بسکتبال شیکاگو بولز در لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا (NBA)، اعتقاد داشت که سلامت و توانایی بازیکنان بولز در طول دوران قهرمانی‌های آن‌ها بخشی از آن به خاطر آل ورمیل، مربی قدرت و شرایط بدنی بولز بود.

کراوس معتقد بود که ورمیل توانست بازیکنان حرفه‌ای را کمک کند تا کارنامه حرفه‌ای خود را گسترش دهند. او بازیکنانی چون دیو کورزین، بیل کارترایت، جان پاکسون، استیو کر و دیگران را کمک کرد. ورمیل بازیکنان نحیفی مانند اسکاتی پیپن و هوراس گرانت را کمک کرد و با اخلاق کاری آن‌ها، آن‌ها را قوی‌تر و سریع‌تر کرد.

ورمیل بازیکنان را متقاعد کرد که کار قدرت و شرایط بدنی می‌تواند قهرمانی بیاورد و به آن‌ها پول زیادی بدهد، کمک کرد تا بازیکنان را متقاعد کند که بیشتر مدت زمان خود را در شیکاگو بگذرانند و به عنوان یک واحد کار کنند تا بهتر و قوی‌تر شوند. از فصل 1986-87 تا آخرین دوره قهرمانی ما در سال 1998، ما تعداد کمی از آسیب‌های جدی داشتیم.

کراوس همچنین می‌گوید که فیل جکسون، سرمربی تیم، نیز در این موضوع موثر بود زیرا او توانایی غیرعادی داشت تا ببیند یک بازیکن نیاز به یک یا دو روز استراحت دارد یا نیاز به کاهش دقایق بازی در طول فصل دارد.

 “مربیگری بسکتبال” یکی از مشکل ترین و پیچیده ترین حرفه هاست. مربیگری آن هم بعنوان یک شغل، فشارهای روانی بسیاری را بر شخص وارد کرده و می تواند اثرات تخریبی و منفی فراوانی را در بر داشته باشد.

من به مربیان پیشنهاد می‌کنم که برنامۀ آمادگی شخصی را به مرحله اجرا درآورند.

بدیهی است که اجرای این مرحله از ابتلا به بیماری های مختلف جلوگیری کرده و یک زندگی مناسب و بهتر را در مربیگری معرفی می‌کند.

 این روش چند بعد را معرفی میکند:

* روحی ــــــ Spiritual

  • ارزشهای مشخص و فلسفۀ معینی از خود را به بازیکنان انتقال دهید.

* جسمی ـــــ Physical

  • برنامه متعادل و سالمی را در جهت آمادگی بدنی خود بوجود آورید.

* آمادگی عمومی (قلبی / ریوی) ـــــــــ (Energy Fitness (heart-lungs

  • حداقل مقدار تمرین مورد نیاز برای بهبود سیستم هوازی ۳ تا ۴ مرتبه در هفته و بمدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه می‌باشد. تحقیقات نشان داده که ما می‌توانیم خودمان را از خطر عارضه سکته قلبی با انجام ۱۵ الی ۲۰ دقیقه تمرین و تحرک مداوم نجات دهیم. ضمناً ما می‌توانیم از راه پیمایی، دوچرخه سواری و کوهنوردی نیز برای کسب آمادگی استفاده کنیم.

* آمادگی عضلانی (قدرت / استقامت) ـــــ (Mascular Fitness (Strenght/endurance

  • آمادگی عضلانی در اواخر بیست و اوایل سی سالگی نزول می‌کند یادآوری می‌کنم که “کنترل وزن” مهم است، چون قدرت عضلانی معمولاً با افزایش چربی همراه است.

حفظ آمادگی جسمانی و خصوصاً آمادگی عضلانی به سلامت مربی و بازیکن کمک شایان توجهی را می‌نماید. در ذیل آنچه که برای حفظ آمادگی برای حفظ آمادگی جسمانی (عضلانی) نیاز می‌باشد آمده است:

انجام یک سری حرکات با ۸ تا ۱۲ مرتبه تکرار و با رنج ۴۰ تا ۶۰% قدرت برای تمامی گروه‌های ماهیچه‌ای امری ضروری و محترم است ضمناً نامه مذکور زمانی بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه احتیاج دارد.

* تغذيه ــــــــ Body Composition

  • تغذیه صحیح و انجام ،نرمش کلیدهای اصلی سلامت بوده و شما بایستی از چربی کمتر استفاده کنید.

شما می‌توانید دسته هیدروکربورها را جایگزین گروه چربیها نمائید. (از میوه جات، سبزیجات، غلات و نشاسته استفاده کنید.)

* انعطاف پذیری ـــــ Flexibility

  • با انجام حرکات کششی بعد از هر تمرین عضلانی، انعطاف پذیری را تمرین کنید. ضمناً در قسمت اندام تحتانی از ناحیه کمر بیشتر مراقبت نمائید تا مشکلی بوجود نیاید.

یادتان باشد که تمام گروه‌های ماهیچه‌ای را برای مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه مورد کشش قرار دهید. (اینکار برای پیشگیری از کشیدگی عضلات و مفاصل مناسب می‌باشند.)

* فکری ــــــــ (intellectual)

  • انگیزه خود را حفظ کنید. شما بایستی اطلاعات وسیع و بیشماری را در خصوص حرفه خود داشته باشید.

* سابقه کار ــــــ (Career)

  • با انجام یک برنامه توسعه شغلی، به افزایش سطح آگاهی و دانش خود بیفزائید. این مهم باعث آن می‌گردد تا ضمن کسب تجربه قرارداد مالی و شغلی شما نیز ارتقاء یابد.

* احساسات ــــــ (Emotional)

  • با ایجاد یک سری برنامه‌های مدون از فشارها و فشارهای روانی و عصبی محیط کار خود جلوگیری و آنها را کنترل نمائید. بیاد داشته باشید که روی چیزهایی تمرین و تمرکز نمائید که می‌توانید روی آنها نفوذ داشته باشید و بقیه چیزها را فراموش نمائید.

* اجتماعی ــــــ (Social)

  • روابط اجتماعی خود را که عامل اصلی زندگی شما محسوب می گردند، حفظ و بهبود بخشید. بسیاری از عوامل اصلی مؤثر در بهبود زندگی اجتماعی را بصورت مهارتی دنبال نموده و آنها را ارتقاء بخشید.

مربیگری سهل و آسان، زندگی شما را بهتر و زیباتر کرده و اگر نتواند طول عمر شما را افزایش، بخشد بطور قطع و یقین زندگی شما را سالمتر می‌کند.

سابقه مربیگری خود را طوری سازید که بتوانید از آن حداکثر لذت را برده و به یاد داشته باشید که بهترین هدیه شما به بازیکنان آن است که الگوی خوبی برای آنها باشید، باید از آنها انتظار داشته باشید که نه تنها دستورات شما را اطاعت کنند، بلکه کاملاً و عيناً مثل شما عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید