علت رفتار عجیب مربیان بسکتبال در گفت و گو با محمد رحیمی / استقبال از برنامه‌های پولی و بی اعتنا به کلینیک‌های رایگان

علت رفتار عجیب مربیان بسکتبال در گفت و گو با محمد رحیمی / استقبال از برنامه‌های پولی و بی اعتنا به کلینیک‌های رایگان

چهل‌امین کلینیک محمد رحیمی، با یکی از مربیان کانادا برگزار خواهد شد.

سایت خانه بسکتبال ایران – کلینیک‌های رحیمی تاکنون با مربیان و مدرسان داوری و مربیگری بسکتبال توسط مربیان و داوران ایرانی و خارجی برگزار شده است.

مربی ایرانی مقیم ترکیه که تاکنون علاقه‌مندی خود را به رشد و پیشرفت بسکتبال کشورمان از طریق ویدئوهای آموزشی نشان داده است، سعی می‌کند با دعوت از مربیان و مدرسان خارجی به ارتقای کیفیت مربیان و داوران کمک کند.

آن هم به صورت رایگان.

به گفته‌ی برخی از اعضایی که تاکنون در این کلینیک‌ها حاضر شدند، کیفیت برگزاری آنلاین در سطح بسیارعالی و خوب بوده است.

رحیمی در گفت و گو با سایت خانه بسکتبال ایران می‌گوید:

«در داوری، یکی از بهترین مدرسان روز دنیا و در مربیگری، کمک مربیان یورولیگ در کلینیک‌های من حاضر شدند. به عقیده‌ی شرکت کنندگان مطالبی که این افراد ارائه کردند بسیار آموزنده بود».

جدای از اینکه این کلینیک‌ها شرکت کنندگان خارجی هم دارد، اما هدف اصلی محمد رحیمی، کمک به ارتقای سطح مربیگری مربیان ایرانی است. کلینیک‌های رحیمی با توجه به ضعف ارتباطات بین‌المللی فدراسیون بسکتبال در زمینه‌ی آموزش مربیان، یکی از ضرورت‌های بسکتبال ایران است.

«متأسفانه با وجود کیفیت خوب کلینیک‌ها و از همه مهم‌تر رایگان بودن آن، اما فدراسیون بسکتبال تاکنون نسبت به برگزاری آنلاین این کلینیک‌ها واکنش خاصی نداشت در صورتی که حداقل انتظار این بود، از برگزاری آن حمایت کند».

فدراسیون بسکتبال می‌توانست بانی برگزاری این کلینیک‌ها باشد. چرا امثال محمد رحیمی با علاقه‌مندی و انگیزه‌های فراوان در زمینه‌ی آموزش نباید حمایت شوند؟

«یک برنامه‌ی دیگر را برای اولین بار از سایت شما اعلام می‌کنم. می‌خواهم برای نخستین بار در یکی از سالن‌های بسکتبال سوئد، توسط یکی از مربیان بسکتبال، برای مربیان کشورمان کلینیک آنلاین برگزار کنم».

رحیمی در شرایطی دست به چنین اقداماتی به صورت آنلاین و رایگان می‌زند که چنانچه داوران بسکتبال بخواهند در کمپ آموزشی مدرس بین‌المللی داوری حاضر شوند باید چند میلیون تومان هزینه کنند. یا مربیان که بابت شرکت در کلاس‌های کمک مربیان یورولیگ باید هزینه می‌کردند اما رحیمی، اطلاعات و تدریس داوران و مربیان اروپایی یا از سایر نقاط دنیا را به صورت رایگان، از طریق کلینیک‌های آنلاین در اختیار این افراد گذاشت.

بر خلاف فدراسیون بسکتبال یا افرادی که این روزها بابت شرکت در کلاس‌ها یا کلینیک‌های آنلاین، از 300 هزارتومان تا سقف 2 میلیون تومان و بیشتر از شرکت کنندگان دریافت می‌کنند. هر چند هزینه‌های کلاس‌های مربیگری که توسط فدراسیون برگزار می‌شود، در راستای گرفتن مدرک مربیگری است و در سال‌های اخیر افزایش قیمت داشته است.

رحیمی می‌گوید:

«برای شرکت در کلینیک‌های من هیچ‌گونه معدودیتی برای حضور افراد در این کلینیک‌ها وجود ندارد و تمامی ویدئو‌ها در یوتیوب یا آپارات در دسترس است. خودم همه‌ی فیلم‌ها را بازبینی و منتشر می‌کنم».

متأسفانه تاکنون از 15 مربی ایرانی برای تدریس در این کلینیک‌ها دعوت شد که هیچ‌کدام حاضر به همکاری نشدند!

اما رحیمی همچنان در حال عملی ساختن سایر ایده‌های خود است:

«بزودی یک وب‌سایت حرفه‌ای برای دسترسی بهتر مربیان به کارهای آموزشی راه‌اندازی خواهد شد و با قدرت به کارمان ادامه می‌دهیم. من از 24 ساعت شبانه روز، دو سه ساعتی را هم قرض می‌گیرم و کار می‌کنم»!

با وجود همه‌ی این تلاش‌ها و فعالیت‌ها اما از طرف بسکتبال ایران خیلی امیدوار نیست. چون استقبال مربیان از کلینیک‌ها ضعیف بوده شاید چون رایگان است اما واقعاً نمی‌داند آنان چه می‌خواهند. این همه مربیانی که حاضرند میلیون‌ها تومان پول بدهند اما به طور رایگان در کلاس‌های آنلاین شرکت نمی‌کنند؛ برای او قدری عجیب است. برای ما نیز همینطور.

در هر صورت رحیمی تصمیم دارد همچنان به راه خودش ادامه بدهد. او دوست دارد در مسیر  برنامه‌های مربیگری بین‌الملی حرکت کند. علاوه بر آن، می‌خواهد از توان مربیگری و داوری مربیان و مدرسان داوری در سایر نقاط دنیا برای اعتلاء و دانش‌اندوزی مربیان و داوران بسکتبال ایران کمک بگیرد.

علت رفتار عجیب مربیان بسکتبال در گفت و گو با محمد رحیمی / استقبال از برنامه‌های پولی و بی اعتنا به کلینیک‌های رایگانجدیدترین کلینیک محمد رحیمی

مدرس:

Fatih Akser
(Canada)

موضوع :

Transition offense and importance of first 10 seconds in the possession

جمعه ۸ اسفند  ساعت ۲۰:۳۰

لینک ثبت نام :

https://forms.gle/2TZ4NP9pcPekqqsQ9

عضویت در پیج‌های زیر برای شرکت کنندگان الزامی‌ است.

Link :

https://t.me/mrbball

https://www.aparat.com/MRBasketball

https://www.youtube.com/channel/UCi6Exgvg8HwhE19aCPxhtvw

www.instagram.com/Mr.bballl

One thought on “علت رفتار عجیب مربیان بسکتبال در گفت و گو با محمد رحیمی / استقبال از برنامه‌های پولی و بی اعتنا به کلینیک‌های رایگان

دیدگاهتان را بنویسید