یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

بسکتبال محبوب‌ترین ورزش چینی‌هاست، اما شما در میان نخبگان جهان، بازیکن چینی نمی‌بینید. یائو مینگ می‌خواهد این رویه را تغییر دهد. آیا او می‌تواند؟

یائو مینگ در چین یک قهرمان است. در سال ۲۰۰۲، غول ۲۲۹ سانتیمتری، به NBA  پیوست و به یک فوق ستاره در Houston Rockets تبدیل شد. بیش از ۲۰۰ میلیون چینی اولین بازی او برای Rockets را از تلویزیون تماشا کردند. اما بدن مینگ پس از ۹ سال در بالاترین سطح، در انتهای پایداری خود قرار داشت: به دلیل مصدومیت، مینگ مجبور شد در سال ۲۰۱۱ و در سن ۳۰ سالگی به بازی خود پایان دهد.

یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

برای نقش مینگ در بسکتبال چین، این پایان کار نبود بلکه فقط تغییر دیدگاه بود:
یائو مینگ از سال ۲۰۱۷ رئیس اتحادیه بسکتبال چین CBA و لیگ حرفه‌ای چین به همین نام است.
هدف او، همان طور که یائو در مصاحبه‌هایش بدان اشاره داشته، برخاستن، با ستاره‌های جدید در بسکتبال چین است.
«اگر ۱۰ سال دیگر ما هنوز از یائو مینگ به عنوان تنها نمایندۀ چین حرف بزنیم یعنی من در کارم ناموفق عمل کرده‌ام. ما برای برخاستن، به ستاره جدیدی احتیاج داریم».

سقوط در جام جهانی

چین، در جام جهانی ۲۰۱۹ با وجود میزبانی، برای استفاده از لقب بهترین تیم آسیا و راهیابی به المپیک ۲۰۲۰، به طور غیرمستقیم با ایران رقابت کرد. بعد از اینکه هر دو تیم فرصت‌هایی را در مرحله اول جام جهانی از دست دادند، بخت و اقبال تیم ایران در قرعه‌کشی گروه بازنده‌ها به نسبت میزبان بهتر بود. چین در مسیر متوقف شد اما ایران از مسیر چین به المپیک رسید.
بسکتبال چین با وجود از دست دادن المپیک به لحاظ موقعیت تجاری، جایگاه ارزنده‌ای در آسیا دارد. علائم تجاری در لیگ چین خوب است. بر اساس تحقیقات، ۳۰۰ میلیون چینی، بسکتبال بازی می‌کنند. بازی‌های NBA، با بیش از ۱۸۰ میلیون چینی، محبوب‌ترین لیگ ورزشی در چین است. با این حال در فقر ستاره در بسکتبال چین، تلاش‌های یورولیگ و NBA، برای معرفی چهره‌های جدید ناکام بوده است.

تغییرات جدید

برای تغییر آینده، مینگ،  لیگ داخلی را زیر و رو کرده اما مشکل اصلی، همچنان در پیش بینی بازیکنان بااستعداد است.

یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

کنراد زیش، مدیر پروژه چین در باشگاه بسکتبال آلبا برلین، در مصاحبه‌ای توضیح داد: «هنوز هم پتانسیل زیادی وجود دارد که به دلایل مختلف از دست رفته است. بیشتذ خانواده‌های چینی هنوز نمی‌خواهند فرزندان‌شان ورزشکار حرفه‌ای شوند».

این باشگاه بوندسلیگا از سال ۲۰۱۱، بازیکنان بسکتبال آلمان و چین را در یک برنامه تبادل با یکدیگر ارتباط می دهد.

سایۀ NBA

NBA  در اوایل دهه ۱۹۸۰ تشخیص داد که درگیر شدن در بسکتبال چین برای غرب نیز ارزشمند است. از اواخر دهه ۱۹۸۰ ، دیوید استرن، کمیسر وقت  NBA، با تلویزیون   CCTV  چین در مورد حقوق پخش مذاکره کرد. هر دور نهایی NBA در چین از سال ۱۹۹۴ به طور مستقیم پخش می‌شود.

NBA  برای تقویت همکاری خود با چین، سازمان NBA China را در سال ۲۰۰۸ تأسیس کرد.

فعالیت‌های تجاری و اقتصادی NBA و لیگ چین سبب استقبال عمومی بیشتر مردم چین از مسابقات بسکتبال و نفوذ مارک‌ها و کالاهای ورزشی به این کشور شده تا جایی که شما مردم را در خیابان‌های مختلف با لباس‌های مارک NBA می بینید.
حتی ستاره‌های  NBA، مدت‌هاست که ماهرانه وارد بازار چین شده‌اند.
همکاری با مارک‌های چینی از این قاعده مستثنی نیست. در ژوئن ۲۰۱۸ ، کلی تامپسون از گلدن استیت واریورز با آنتا اسپورت، شرکت تولیدی چینی، قراردادی ده ساله به مبلغ ۸۰ میلیون دلار امضا كرد.

محبوب چینی‌ها

جرمی لین، قهرمان کنونی تایوانی‌تبار از تیم تورنتو که فصل پیش در پکن بازی کرد، محبوب‌ترین بازیکن NBA در چین است. لین، در برنامه‌های تبلیغاتی و کانال‌های تلویزیونی متعدد حضور دارد.

یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

برای NBA و ستارگان آن، بازار چین یک خیابان یک طرفه نیست. همکاری‌های متعددی به سود بازیکنان بسکتبال جوان چینی در نظر گرفته شده است. مناطق NBA، در پکن، شانگهای و چانگدو، برای کودکان بین سه تا ده سال در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، با جونیور NBA ، یکسری مسابقات نوجوانان وجود دارد که به چهار میلیون دانش‌آموز چینی می‌رسد. آکادمی‌های NBA در سه استان چین و یک مدرسه مشترک بسکتبال وجود دارد.
چین می‌خواهد به توسعه بسکتبال کمک کند.
در آستانۀ جام جهانی، تیم چین توانست در لیگ تابستانی NBA بازی کند.
این یک گام دیگر در مأموریت‌های یائو مینگ است که چین را از سرزمین مشتاقان بسکتبال به سرزمین ستاره‌های بسکتبال تبدیل کند.

شرح عکس اصلی: رئیس جمهور چین، شی جین پینگ در سال ۲۰۱۴ با پیراهن آلبا برلین در کنار مرکل، صدراعظم آلمان دیده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *