یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

بسکتبال محبوب‌ترین ورزش چینی‌هاست، اما شما در میان نخبگان جهان، بازیکن چینی نمی‌بینید. یائو مینگ می‌خواهد این رویه را تغییر دهد. آیا او می‌تواند؟

یائو مینگ در چین یک قهرمان است. در سال 2002، غول 229 سانتیمتری، به NBA  پیوست و به یک فوق ستاره در Houston Rockets تبدیل شد. بیش از 200 میلیون چینی اولین بازی او برای Rockets را از تلویزیون تماشا کردند. اما بدن مینگ پس از 9 سال در بالاترین سطح، در انتهای پایداری خود قرار داشت: به دلیل مصدومیت، مینگ مجبور شد در سال 2011 و در سن 30 سالگی به بازی خود پایان دهد.

یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

برای نقش مینگ در بسکتبال چین، این پایان کار نبود بلکه فقط تغییر دیدگاه بود:
یائو مینگ از سال 2017 رئیس اتحادیه بسکتبال چین CBA و لیگ حرفه‌ای چین به همین نام است.
هدف او، همان طور که یائو در مصاحبه‌هایش بدان اشاره داشته، برخاستن، با ستاره‌های جدید در بسکتبال چین است.
«اگر 10 سال دیگر ما هنوز از یائو مینگ به عنوان تنها نمایندۀ چین حرف بزنیم یعنی من در کارم ناموفق عمل کرده‌ام. ما برای برخاستن، به ستاره جدیدی احتیاج داریم».

سقوط در جام جهانی

چین، در جام جهانی 2019 با وجود میزبانی، برای استفاده از لقب بهترین تیم آسیا و راهیابی به المپیک 2020، به طور غیرمستقیم با ایران رقابت کرد. بعد از اینکه هر دو تیم فرصت‌هایی را در مرحله اول جام جهانی از دست دادند، بخت و اقبال تیم ایران در قرعه‌کشی گروه بازنده‌ها به نسبت میزبان بهتر بود. چین در مسیر متوقف شد اما ایران از مسیر چین به المپیک رسید.
بسکتبال چین با وجود از دست دادن المپیک به لحاظ موقعیت تجاری، جایگاه ارزنده‌ای در آسیا دارد. علائم تجاری در لیگ چین خوب است. بر اساس تحقیقات، 300 میلیون چینی، بسکتبال بازی می‌کنند. بازی‌های NBA، با بیش از 180 میلیون چینی، محبوب‌ترین لیگ ورزشی در چین است. با این حال در فقر ستاره در بسکتبال چین، تلاش‌های یورولیگ و NBA، برای معرفی چهره‌های جدید ناکام بوده است.

تغییرات جدید

برای تغییر آینده، مینگ،  لیگ داخلی را زیر و رو کرده اما مشکل اصلی، همچنان در پیش بینی بازیکنان بااستعداد است.

یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

کنراد زیش، مدیر پروژه چین در باشگاه بسکتبال آلبا برلین، در مصاحبه‌ای توضیح داد: «هنوز هم پتانسیل زیادی وجود دارد که به دلایل مختلف از دست رفته است. بیشتذ خانواده‌های چینی هنوز نمی‌خواهند فرزندان‌شان ورزشکار حرفه‌ای شوند».

این باشگاه بوندسلیگا از سال 2011، بازیکنان بسکتبال آلمان و چین را در یک برنامه تبادل با یکدیگر ارتباط می دهد.

سایۀ NBA

NBA  در اوایل دهه 1980 تشخیص داد که درگیر شدن در بسکتبال چین برای غرب نیز ارزشمند است. از اواخر دهه 1980 ، دیوید استرن، کمیسر وقت  NBA، با تلویزیون   CCTV  چین در مورد حقوق پخش مذاکره کرد. هر دور نهایی NBA در چین از سال 1994 به طور مستقیم پخش می‌شود.

NBA  برای تقویت همکاری خود با چین، سازمان NBA China را در سال 2008 تأسیس کرد.

فعالیت‌های تجاری و اقتصادی NBA و لیگ چین سبب استقبال عمومی بیشتر مردم چین از مسابقات بسکتبال و نفوذ مارک‌ها و کالاهای ورزشی به این کشور شده تا جایی که شما مردم را در خیابان‌های مختلف با لباس‌های مارک NBA می بینید.
حتی ستاره‌های  NBA، مدت‌هاست که ماهرانه وارد بازار چین شده‌اند.
همکاری با مارک‌های چینی از این قاعده مستثنی نیست. در ژوئن 2018 ، کلی تامپسون از گلدن استیت واریورز با آنتا اسپورت، شرکت تولیدی چینی، قراردادی ده ساله به مبلغ 80 میلیون دلار امضا كرد.

محبوب چینی‌ها

جرمی لین، قهرمان کنونی تایوانی‌تبار از تیم تورنتو که فصل پیش در پکن بازی کرد، محبوب‌ترین بازیکن NBA در چین است. لین، در برنامه‌های تبلیغاتی و کانال‌های تلویزیونی متعدد حضور دارد.

یائو مینگ، نگرش‌های تازه می‌سازد / بدون ستاره در بسکتبال چین

برای NBA و ستارگان آن، بازار چین یک خیابان یک طرفه نیست. همکاری‌های متعددی به سود بازیکنان بسکتبال جوان چینی در نظر گرفته شده است. مناطق NBA، در پکن، شانگهای و چانگدو، برای کودکان بین سه تا ده سال در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، با جونیور NBA ، یکسری مسابقات نوجوانان وجود دارد که به چهار میلیون دانش‌آموز چینی می‌رسد. آکادمی‌های NBA در سه استان چین و یک مدرسه مشترک بسکتبال وجود دارد.
چین می‌خواهد به توسعه بسکتبال کمک کند.
در آستانۀ جام جهانی، تیم چین توانست در لیگ تابستانی NBA بازی کند.
این یک گام دیگر در مأموریت‌های یائو مینگ است که چین را از سرزمین مشتاقان بسکتبال به سرزمین ستاره‌های بسکتبال تبدیل کند.

شرح عکس اصلی: رئیس جمهور چین، شی جین پینگ در سال 2014 با پیراهن آلبا برلین در کنار مرکل، صدراعظم آلمان دیده شد.

دیدگاهتان را بنویسید