سعید بلبل‌آبادی

سعید بلبل‌آبادی

سعید بلبل‌آبادی اولین نفر پس از انقلاب سال 57 که به افتخار داوری بین‌المللی و سپس از جامعه داوری به مربیگری تیم بسکتبال جوانان ایران رسید.
اولین داوری که مدرس کلاس داوری همچنین مدرس کلاس‌های مربیگری بوده است.
بلبل‌آبادی ۵ بار با تیم‌های مختلف از لیگ یک به لیگ برتر بسکتبال صعود کرد که از این بابت رکورددار است.

سعید بلبل‌آبادی

سعید بلبل‌آبادی با علاقه‌ای وافر به بسکتبال ابتدا مهارت‌های این ورزش را بدون داشتن مربی آموخت. وی تنها سال اولی بود که در تیم دبیرستان انتخاب شد و با بازی‌های خوب به تیم منتخب منطقه 11 تهران با کاپیتانی علی شکوری پیوست.

اولین مربی او حمید شهمیرزادی بود که پس از مدت کوتاهی به آمریکا مهاجرت کرد.
مدتی نیز  زیر نظر ناصر بیگلری ملی‌پوش دهه 50 و رئیس فدراسیون بسکتبال در دهه 60 قرار گرفت و  در دبیرستان بزرگ تهران، بازیکن وی بود.

داوری

در سال 1357 به تیم‌های پاس و کاوه با مربیگری جمشید شریعت‌نژاد پیوست. در همین اوان بود که به دلیل کار داوری شریعت‌نژاد همزمان با مربیگری؛ بلبل‌آبادی نیز به کار قضاوت علاقه‌مند شد. جرقه مربیگری نیز از همین دوران زده شد.

در سال 1359 بلبل‌آبادی در بخش داوری زیر نظر هاشم مصباحی ریاست کمیته داوران وقت رشد کرد. مصباحی از داوران بسکتبال در دهه‌های 40 و 50 بود. تحت حمایت‌های مصباحی؛ بلبل‌آبادی در سال 1361 با 22 سال سن مسابقات قهرمانی کشور در رده بزرگسالان به میزبانی تهران را قضاوت کرد.
قضاوت برای بازیکنان بزرگی همچون امیر ایلیاوی، امیر سبکتکین، جعفر قره‌خانی، علی زهی، محسن خلخالی و… که در تیم‌های مختلف استانی بازی می‌کردند.

سعید بلبل‌آبادیبلبل‌آبادی فینال همان دوره بین تیم‌های تهران و خراسان را در حضور 3 هزار تماشاگر در سالن افراسیابی قضاوت کرد و باعث تحسین همگان شد.

در سال 1369 با مدرک درجه یک داوری به ارتقای داوری بین‌المللی نائل آمد. در آن زمان حسن نوربخش مسئول کمیته داوران فدراسیون بسکتبال وقت بود و بلبل‌آبادی به عنوان جوانترین داور به این مؤفقیت دست یافت.

مربیگری

در کنار امر داوری، بلبل‌آبادی به کار مربیگری مشغول شد و طی 10 سال تیم‌های مینی بسکتبال، نوجوانان و جوانان تحت نظر او فینالیست رده‌های سنی بودند.

وی 5 دوره سرمربی تیم‌های مینی بسکتبال، نوجوانان و جوانان تهران شد که  بنا بر گفته خودش بدون استفاده از تایم اوت، تیم‌های تهران را قهرمان ایران کرد.

سعید بلبل‌آبادی در سال 1381 به عنوان مربی در کادر فنی تیم جوانان ایران قرار گرفت.
بهترین مقام بسکتبال ایران تا آن زمان توسط تیم جوانان ایران در مسابقات قهرمانی جوانان 2002 آسیا (1381) به دست آمد که مؤفق به کسب مقام نایب قهرمانی آسیا شده بود.
این تیم جواز حضور در رقابت‌های جهانی جوانان را برای نخستین بار کسب کرد و پس از ورود نناد ترایکوویچ، سعید بلبل‌آبادی به مدت 6 ماه دستیار این مربی صرب در تیم جوانان ایران بود.(عکس یک)

لیگ یک

تیم‌های ایران‌نارا گنبد، گل‌گهر سیرجان، تربیت بدنی گنبد، شهرداری لنگرود و راه و ترابری قم؛ 5 تیمی بودند که در دوره‌های مختلف توسط سعید بلبل‌آبادی از لیگ یک به لیگ برتر راه پیدا کردند.
کسب چندین مقام قهرمانی مسابقات دانشگاه‌ها، یک سال مربی باشگاه صنام (قهرمان لیگ برتر)، یک فصل مربی باشگاه مهرام که پس از رد درخواستش برای سرمربیگری تیم توسط باشگاه، با مؤافقت خودش از مهرام جدا شد.

سعید بلبل‌آبادی

طرح‌ها

بلبل‌آبادی طرح کمیته داوران جوان را در سال ۱۳۷۹ در هیئت بسکتبال تهران به ریاست حسن میرزاآقابیگ پی‌ریزی کرد.
این طرح با حمایت علی غضنفری رییس وقت فدراسیون بسکتبال کلید خورد. به این ترتیب که برای نخستین بار کارت داوری درجه ۳ برای داوران زیر 18 سال صادر شد. به عنوان نمونه امیرحسین صفرزاده و جواد مرادی از بین همان نفرات برگزیده شده بودند و تا داوری بین‌المللی ارتقا یافتند.

سعید بلبل‌آبادی

طرح جت (مخفف جهش تجربی) در دهه 70 به اجرا درآمد. بلبل‌آبادی در این طرح 24 بازیکن در سطح نوجوانان تهران را زیر نظر گرفت و به فضل‌الله باقرزاده سرپرست وقت هیئت بسکتبال تهران پیشنهاد داد این نفرات در لیگ دسته اول تهران شرکت کنند. نوجوانان مورد نظر بلبل‌آبادی با مقام نایب قهرمانی به لیگ برتر در سال بعد صعود کردند.

وی به عنوان مسئول کمیته استعدادیابی فدراسیون بسکتبال با ریاست محمود مشحون، طرح احیا و گسترش بسکتبال را تدوین کرد که همزمان در کنار استعدادیابی بازیکن، به استعدادیابی داوران و مربیان جوان توچه شود.
این طرح در پی برخی دخالت‌های بی‌جا پس از سه ماه متوقف شد.

بلبل‌آبادی همچنین برگه فنی نظارت داوران را برای نخستین بار تهیه کرد. در آزمون‌های داوری تغییرات کاربردی به وجود آورد. وی همواره در پی دگرگونی و ایجاد تحول در ساختار سنتی داوری ایران همچنین ساختار سازی کمیته 3 نفره در بخش داوری بود. وی سال‌هاست به عنوان ناظر فدراسیون بسکتبال بر امر مسابقات و لیگ‌های مختلف نظارت دارد.

سعید بلبل‌آبادی سعید بلبل‌آبادی سعید بلبل‌آبادی

دیدگاهتان را بنویسید