بسکتبال اروپا / بایرن مونیخ در راه رسیدن به بزرگان

بسکتبال اروپا / بایرن مونیخ در راه رسیدن به بزرگان

سایت خانه بسکتبال ایران / محمدحسن واحد – آلمانی‌ها در سال‌های اخیر توفیق چندانی در سطح اول بسکتبال اروپا کسب نکردند. با این وجود ساختار مدیریت ورزشی در آلمان همواره برای رسیدن به اهداف بلندمدت و اصولی، توانایی برنامه‌ریزی دقیق دارد و تیم بسکتبال بایرن مونیخ مصداق کاملی از یک برنامه‌ریزی صحیح و اصولی برای رسیدن به این اهداف بلند مدت است.

جایگاه کنونی این تیم در رقابت‌های یورولیگ گواه این موضوع است.

مدیران بایرن تمایل زیادی دارند تا تیم بسکتبال بایرن مونیخ مانند تیم فوتبال این باشگاه نمادی از درخشش و قهرمانی برای برند بایرن باشد. پس، بهترین برنامه‌ریزی را برای تحقق این رؤیا انجام دادند و برای عبور از قدرت‌های بسکتبال آلمان مانند «بروس بامبرگ» و «آلبا برلین» تمام امکانات را به کار گرفتند.

سال 2008 میلادی نقطه‌ عطف برنامه‌ریزی مدیران بایرن برای رسیدن به سطح اول بسکتبال اروپا بود. سرآغاز این حرکت، قهرمانی بایرن در فصل 14-2013 است که بعد از 59 سال این تیم عنوان قهرمانی آلمان را کسب کرد.

در همان فصل موفق شد تا در جمع 16 تیم برتر اروپا قرار بگیرد.

بایرن مونیخ در سال‌های 2018  و 2019 نیز عنوان قهرمانی آلمان را بدست آورد تا فصل جدیدی برای تیم بسکتبال بایرن مونیخ رقم بخورد. در کنار افتخارات و پیشرفت این تیم در سطح بسکتبال آلمان باید به پیشرفت چشمگیر مونیخی‌ها در سطح جام باشگاه‌های اروپا هم اشاره کرد.

فصل 14-2013 این تیم با سهمیۀ اهدایی یورو لیگ موفق شد راهی رقابت‌های اروپایی شود که با ایستادن در جایگاه چهارم گروه خود در مرحله مقدماتی راهی مرحله بعدی شد اما نتوانست در این مرحله جزء چهار تیم برتر قرار بگیرد.

در فصل 15-2014 به عنوان قهرمان آلمان راهی یورولیگ شد و در گروه خود جایگاه پنجم را به دست آورد اما به مرحلۀ نهایی راه پیدا نکرد.  بلکه راهی مسابقات یوروکاپ (سطحی پایین‌تر از یورولیگ) شد.

بایرن مونیخ فصل 16-2015 را به مانند فصل قبل‌تر تمام کرد. این تیم بعد از صعود نکردن از گروه، شانس حضور در مرحله نهایی را از دست داد و دومرتبه راهی رقابت‌های یوروکاپ شد.

بعد از سه فصل پرنوسان در بسکتبال باشگاهی اروپا، فصل 17-2016 و 18-2017 برای این تیم به مراتب ضعیف‌تر گذشت، تا جایی که حتی نتوانست جواز حضور در رقابت‌های یورولیگ را کسب کند.

طی این دو سال، بروس بامبرگ تنها نماینده آلمان در جمع 16 تیم برتر یورولیگ بود.

بعد از 2 سال ناکامی، بایرن مونیخ دوباره با قهرمانی در آلمان فرصت حضور در فصل 19-2018 یورولیگ را پیدا کرد تا این‌بار در شکل جدید مسابقات که به صورت رفت و برگشت برگزار شد حاضر شود. این تیم بعد از 30 هفته با کسب 14 پیروزی و 16 شکست در جمع 16 تیم، در مکان یازدهم ایستاد و از رسیدن به مرحله حذفی باز ماند.

فصل 20-2019 بازی‌های یورولیگ درحالی به دلیل شیوع ویروس کرونا نیمه کاره رها شد که بایرن با 8 پیروزی از 28 مسابقه جایگاه ماقبل آخر را در اختیار داشت تا عملکرد این تیم به کابوس هواداران مونیخی تبدیل شود و مدیران تیم را به فکر استخدام سرمربی جدید برای تغییر وضعیت تیم سوق دهد.

بسکتبال اروپا / بایرن مونیخ در راه رسیدن به بزرگان
پایان ناکامی

در یک بیانیه رسمی از سوی باشگاه اعلام شد «آندره تِرینچی‌یری» برای فصل 2020 هدایت تیم را عهده‌دار خواهد بود تا این تغییر، نوید بخش روزهای درخشان در تاریخ 75 ساله بایرن باشد.

تِرینچی‌یری با بروس بامبرگ سه مرتبه قهرمانی در آلمان را تجربه کرده و مدیران بایرن با علم به این موضوع این مربی ایتالیایی را گزینۀ مناسبی برای هدایت تیم‌شان تشخیص دادند.

این فصل از رقابت‌های یورولیگ برای قهرمان آلمان با تمام فصول قبل متفاوت بوده و بایرن با کسب 14 پیروزی و 9 شکست در بین تمام بزرگان با سابقه بسکتبال اروپا، جایگاه پنجم را در اخیار دارد تا روند پرنوسان اما مثبت بایرن در سال‌های اخیر در فصل جاری نمایان شود.

برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح کلید رسیدن به این نتایج برای بایرن است و باید عملکرد خوب این تیم در فصل جاری را توجه قرار دهیم و این موضوع را از یاد نبریم که بدون شک با این برنامه‌ریزی بلند مدت آیندۀ تیم آلمانی درخشان‌تر خواهد بود.

 

در قسمت مجله خانه بسکتبال ایران و دسته تایم اوت مطالب بیشتری در مورد بسکتبال جهان بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید