بسکتبال اروپا / بایرن مونیخ در راه رسیدن به بزرگان

بسکتبال اروپا / بایرن مونیخ در راه رسیدن به بزرگان

سایت خانه بسکتبال ایران / محمدحسن واحد – آلمانی‌ها در سال‌های اخیر توفیق چندانی در سطح اول بسکتبال اروپا کسب نکردند. با این وجود ساختار مدیریت ورزشی در آلمان همواره برای رسیدن به اهداف بلندمدت و اصولی، توانایی برنامه‌ریزی دقیق دارد و تیم بسکتبال بایرن مونیخ مصداق کاملی از یک برنامه‌ریزی صحیح و اصولی برای رسیدن به این اهداف بلند مدت است.

جایگاه کنونی این تیم در رقابت‌های یورولیگ گواه این موضوع است.

مدیران بایرن تمایل زیادی دارند تا تیم بسکتبال بایرن مونیخ مانند تیم فوتبال این باشگاه نمادی از درخشش و قهرمانی برای برند بایرن باشد. پس، بهترین برنامه‌ریزی را برای تحقق این رؤیا انجام دادند و برای عبور از قدرت‌های بسکتبال آلمان مانند «بروس بامبرگ» و «آلبا برلین» تمام امکانات را به کار گرفتند.

سال ۲۰۰۸ میلادی نقطه‌ عطف برنامه‌ریزی مدیران بایرن برای رسیدن به سطح اول بسکتبال اروپا بود. سرآغاز این حرکت، قهرمانی بایرن در فصل ۱۴-۲۰۱۳ است که بعد از ۵۹ سال این تیم عنوان قهرمانی آلمان را کسب کرد.

در همان فصل موفق شد تا در جمع ۱۶ تیم برتر اروپا قرار بگیرد.

بایرن مونیخ در سال‌های ۲۰۱۸  و ۲۰۱۹ نیز عنوان قهرمانی آلمان را بدست آورد تا فصل جدیدی برای تیم بسکتبال بایرن مونیخ رقم بخورد. در کنار افتخارات و پیشرفت این تیم در سطح بسکتبال آلمان باید به پیشرفت چشمگیر مونیخی‌ها در سطح جام باشگاه‌های اروپا هم اشاره کرد.

فصل ۱۴-۲۰۱۳ این تیم با سهمیۀ اهدایی یورو لیگ موفق شد راهی رقابت‌های اروپایی شود که با ایستادن در جایگاه چهارم گروه خود در مرحله مقدماتی راهی مرحله بعدی شد اما نتوانست در این مرحله جزء چهار تیم برتر قرار بگیرد.

این مطلب را هم مطالعه کنید؛  قابل پیش‌بینی و بدون هیجان

در فصل ۱۵-۲۰۱۴ به عنوان قهرمان آلمان راهی یورولیگ شد و در گروه خود جایگاه پنجم را به دست آورد اما به مرحلۀ نهایی راه پیدا نکرد.  بلکه راهی مسابقات یوروکاپ (سطحی پایین‌تر از یورولیگ) شد.

بایرن مونیخ فصل ۱۶-۲۰۱۵ را به مانند فصل قبل‌تر تمام کرد. این تیم بعد از صعود نکردن از گروه، شانس حضور در مرحله نهایی را از دست داد و دومرتبه راهی رقابت‌های یوروکاپ شد.

بعد از سه فصل پرنوسان در بسکتبال باشگاهی اروپا، فصل ۱۷-۲۰۱۶ و ۱۸-۲۰۱۷ برای این تیم به مراتب ضعیف‌تر گذشت، تا جایی که حتی نتوانست جواز حضور در رقابت‌های یورولیگ را کسب کند.

طی این دو سال، بروس بامبرگ تنها نماینده آلمان در جمع ۱۶ تیم برتر یورولیگ بود.

بعد از ۲ سال ناکامی، بایرن مونیخ دوباره با قهرمانی در آلمان فرصت حضور در فصل ۱۹-۲۰۱۸ یورولیگ را پیدا کرد تا این‌بار در شکل جدید مسابقات که به صورت رفت و برگشت برگزار شد حاضر شود. این تیم بعد از ۳۰ هفته با کسب ۱۴ پیروزی و ۱۶ شکست در جمع ۱۶ تیم، در مکان یازدهم ایستاد و از رسیدن به مرحله حذفی باز ماند.

فصل ۲۰-۲۰۱۹ بازی‌های یورولیگ درحالی به دلیل شیوع ویروس کرونا نیمه کاره رها شد که بایرن با ۸ پیروزی از ۲۸ مسابقه جایگاه ماقبل آخر را در اختیار داشت تا عملکرد این تیم به کابوس هواداران مونیخی تبدیل شود و مدیران تیم را به فکر استخدام سرمربی جدید برای تغییر وضعیت تیم سوق دهد.

بسکتبال اروپا / بایرن مونیخ در راه رسیدن به بزرگان
پایان ناکامی

در یک بیانیه رسمی از سوی باشگاه اعلام شد «آندره تِرینچی‌یری» برای فصل ۲۰۲۰ هدایت تیم را عهده‌دار خواهد بود تا این تغییر، نوید بخش روزهای درخشان در تاریخ ۷۵ ساله بایرن باشد.

این مطلب را هم مطالعه کنید؛  ایران میزبان ناکام در بسکتبال جوانان آسیا / کره جنوبی تا آخرین لحظه آخرین بلیت جام جهانی ایستاد

تِرینچی‌یری با بروس بامبرگ سه مرتبه قهرمانی در آلمان را تجربه کرده و مدیران بایرن با علم به این موضوع این مربی ایتالیایی را گزینۀ مناسبی برای هدایت تیم‌شان تشخیص دادند.

این فصل از رقابت‌های یورولیگ برای قهرمان آلمان با تمام فصول قبل متفاوت بوده و بایرن با کسب ۱۴ پیروزی و ۹ شکست در بین تمام بزرگان با سابقه بسکتبال اروپا، جایگاه پنجم را در اخیار دارد تا روند پرنوسان اما مثبت بایرن در سال‌های اخیر در فصل جاری نمایان شود.

برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح کلید رسیدن به این نتایج برای بایرن است و باید عملکرد خوب این تیم در فصل جاری را توجه قرار دهیم و این موضوع را از یاد نبریم که بدون شک با این برنامه‌ریزی بلند مدت آیندۀ تیم آلمانی درخشان‌تر خواهد بود.

 

در قسمت مجله خانه بسکتبال ایران و دسته تایم اوت مطالب بیشتری در مورد بسکتبال جهان بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *