فرصت طلایی از دست رفته

فرصت طلایی از دست رفته

بازی 3×3 یک «فرصت طلایی» است که به کشورهایی مثل ایران داده شد. کشورهایی فاقد برنامه‌ریزی در بسکتبال، تبعیض و محدودیت‌های مذهبی در ورزش بانوان.

بعد از مجوز بین‌المللی «بازی با پوشش سر» همزمان با توجۀ گسترده فیبا به بازی 3×3 از حدود 4 سال پیش؛ شانس «در» فدراسیون بسکتبال را زد.

نشستیم فکر کردیم چگونه 3×3 را ایرانیزه (!) و مسافرت‌ها را بین دوستان و آشناهای خودمان تقسیم کنیم، دیدیم بنا بر محدودیت‌های مذهبی در ورزش بانوان، می‌شود با چند چهرۀ لاکچری و مورد حمایت، نسخۀ ایرانی برایش نوشت. به این ترتیب برنامه‌های داخلی و لوکال با رویکرد«رنک»سازی جواب داد. رفته رفته دایره بکارگیری افراد را با دسته‌بندی دوستان از غیردوستان، کوچکتر کردیم.

با وجود شانس بانوان ایرانی در کسب سهمیه المپیک از روی جدول رنک فیبا، به دلیل تعلل و بی برنامگی وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون بسکتبال، ایران با رنک 6 جهانی از کسب سهمیه بازماند و از آسیا مغولستان به جای ایران سهمیه المپیک گرفت. دختران ماندند و دو رویداد انتخابی المپیک و سخت‌گیری‌ فیبا در امتیازدهی جدید، که رتبه ایران به نوزدهم سقوط کرد.

فرصت طلایی از دست رفته

یک عده به بازی 3×3 رفتند و زحمت کشیدند و صاحب رنک شدند که باید به آنان «خدا قوت» گفت اما روی صحبت ما با مدیریت کردن ظرفیت‌هاست. فیبا 3×3 در مارس 2020 به دلیل کرونا رویدادهای خود را تعطیل کرد. سه نفره ایران هم برنامه‌ای نداشت و فقط «بسکتبال باشگاهها» برگزار شد اما ملاک دعوت از بازیکنان سه نفره همان قول و قرارهای یک سال و نیم پیش است.

نحوۀ ادارۀ 3×3 به ابزاری برای جدا کردن مؤافق از مخالف تبدیل شده و به جای اتحاد و همبستگی، تفرقه‌افکنی و نفاق در بسکتبال بانوان رواج یافته است. سومدیریت منجر به باندبازی در دو جبهه «بسکتبال» و «بازی 3×3 » دختران شده است و بازیکنان باید عضو یکی از دسته‌ها یا باند خوابیده پشت بسکتبال، یا بازی 3×3 باشند.

وضعیت مربیان هم تعریفی ندارد چون سند همراهی تیم‌های سه نفره به نام یکی دو نفر زده شده و بس.

با آیین دوست‌یابی در 3×3 ایران، خوانش متفاوتی از دستورالعمل‌های فیبا 3×3 صورت می‌گیرد و این نکته را همچون سایر امور در این مملکت نشان می‌دهد که چگونه برای نادیده گرفتن و دور زدن فرصت‌های طلایی نهادهای بین‌المللی، در ایران برای یارکشی و باندبازی در یک بسکتبال رانتی، استعداد و خلاقیت‌مان (!) را بروز می‌دهیم.

فرصت طلایی از دست رفته

دلارام وکیلی، از اردونشینان بازی سه نفره گفته:

«با توجه به وضعیتی که کرونا به وجود آورد و تمامی ایونت‌های تیم ملی لغو شد کمی شانس‌مان برای گرفتن سهمیه کمرنگ شده است. اما با تمام قدرت جلو می‌رویم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم. خوشبختانه پیش از این هم مسابقات سوپر لیگ را داشتیم که کمک کننده بود». برنا

منظور از ایونت‌ها همان بازی‌هایی هفتگی در ایران است.

 

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید