آیا در بسکتبال «دستِ گرم» داریم؟

آیا در بسکتبال «دستِ گرم» داریم؟

بازیکنی با آمادگی جسمانی و روی فرم در تیم توپ‌ها را می‌گیرد و پرتاب می‌کند. شب خوبی است.

پرتاب‌هایش یکی بعد از دیگری وارد سبد می‌شوند. هم‌تیمی‌هایش می‌گویند: دست گرم دارد. منظورشان چیست؟

بازیکنی که نتیجه موفقیت‌آمیز را تجربه می‌کند، در تلاش‌های بعدی شانس بیشتری برای موفقیت دارد. با وجود این تعریف اما بارها بازیکنانی با دست گرم، شوت‌های آخر را از دست داده‌اند. زمان‌های زیادی هم بازی با دست گرم آنها با موفقیت به پایان رسیده است.

جوانب مثبت بازی به همان صورت که شما فکر می‌کنید برای‌تان اتفاق می‌افتد. دستِ گرم برای فعالیت‌ها و اقدام‌های مبتنی بر مهارت به کار می‌رود.

شما مثل همیشه بازی را شروع کرده‌اید و توپ در جریان است اما قاعدۀ کلی در این خصوص که دست گرم دارید یا نه وجود ندارد. مطالعات دیگری با استفاده از تجزیه و تحلیل آماری مدرن نشان می‌دهد شواهدی برای دست گرم در برخی فعالیت‌های ورزشی وجود دارد.

برخی روانشناسان و آمارگیران در پایان یک بازی خوب که عملکرد شگفت‌انگیزی دارید می‌گویند باورهای شما در مورد مسابقه و دست گرم، درست و بجا بود و ارزیابی‌تان شرایط خوبی را برای‌تان فراهم کرد با این وجود شما طبق روال تیم جلو رفتید اما چنین پدیده‌ای به عنوان تنها عامل موفقیت وجود ندارد.

تجزیۀ و تحلیل آماری، هیچ مدرکی برای تأیید دست گرم ارائه نمی‌دهد اما رویکرد رسانه‌ها یا صدای گزارشگران در خصوص داشتن دستِ گرم جالب است. در طول بازی هر بازیکنی می‌تواند مجموعه باورهایش را برای دست گرم تقویت کند.

توضیحات متفاوتی که دربارۀ دست گرم ارائه می‌شود، زیاد است به ویژه اینکه بسیاری از طرفداران ممکن است نتیجه تلاش‌های موفق در یک مسابقه را نتیجۀ توالی شانس در آن بازی تعبیر کنند.

مطالب اختصاصی بیشتر از آموزش و مربیگری بسکتبال را در بخش نیمکت، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید