عیب‌یابی یک لیگ ضعیف شده / بسکتبال به عقب می‌رود

عیب‌یابی یک لیگ ضعیف شده / بسکتبال به عقب می‌رود

دور ششم بازی‌های لیگ برتر بسکتبال به پایان رسید. به دلیل اردوی تیم ملی و حضور در پنجره پنجم جام جهانی مقابل چین و استرالیا، بازی‌ها به مدت 35 روز تعطیل شد.

لیگ برتر بسکتبال یکی از ضعیف‌ترین دوره‌های خود را پشت سر می‌گذارد. با پایان دوران بازی نسلی از بازیکنان باکیفیت بسکتبال ایران و پا به سن گذاشتن برخی ستاره‌های بدون جایگزین دیگر، قابل پیش بینی بود که لیگ برتر به لحاظ فنی یکی از ضعیف‌ترین دوران خود را پشت سر بگذارد. دورانی که شاید بتوان گفت با ادامه رویه کنونی بسکتبال، ضعیف‌تر از این هم خواهد شد.

آنچه در این چند بازی مسئولان فدراسیون را از یک لیگ ضعیف شده راضی کرده، نتایج نزدیک برخی دیدارهاست در حالی که این نتایج ربطی به کیفیت بازی‌ها ندارد بلکه از بین رقابت‌های متوسط رو به پایین حاصل شده است.

لیگ برتر بسکتبال به نسبت چند فصل گذشته بعد از انحلال چندین تیم با 12 تیم برگزار می‌شود،  پخش تلویزیونی و اینستاگرامی که فصل پیش داشت، ندارد، در برخی شهرها بازی‌ها با تماشاگر و در شهرهایی مثل گرگان بدون تماشاگر و حتی بدون میزبانی و انتقال بازی‌های تیم شهرداری گرگان به تهران برگزار می‌شود. از آمار و نتایج زنده خبری نیست تا یکی از ضعیف‌ترین دوره‌های لیگ برتر را تا اینجا شاهد باشیم.

لیگ برتر بسکتبال از چند دوره قبل شاخصه تربیت نیروی انسانی خود را از دست داد. در دو دوره گذشته تلاش‌هایی برای جبران این نقیصه با افزایش تعداد به 16 تیم صورت گرفت اما مشکلات تیمداری با هزینه‌کرد تیم‌ها مانع از روند رو به ثبات شد و با توجه به نقصان‌های سایر بخش‌های لیگ 16 تیمی، از جمله سیاست‌گذاری نظام باشگاهداری کشور، امسال تعداد به 12 تیم کاهش یافت. این عامل سبب کنار گذاشته شدن بسیاری از بازیکنان در فصل جدید شد. همچنین در 6 بازی تیم‌ها در فصل جاری شاهدیم زنجیره اتصال تماشاگر، حامیان مالی و رسانه‌ها وجود ندارد که از ارکان جذابیت‌های لیگ بشمار می‌آیند.

نگاهی به دور ششم

در ادامه بازی‌ها و در دور ششم؛ ذوب آهن ۷۹ بر ۷۴ نبوغ اراک را شکست داد. تیم اصفهانی همان بازیکنان نام آشنای یک دهه و بیشتر بسکتبال را در اختیار دارد مانند؛ محمدرضا اکبری، محمد حسن‌زاده، سجاد مشایخی، آرمان زنگنه، ارسلان کاظمی، فرید اصلانی و …. نبوغ اراک نیز با مهدی مرادی‌نسب، محمد حیدری، آرن داودی، مارتو سینفسکی، دراگان توباک، محمد زارعی و …در وقت اضافه به حریف باخت.

در مشهد  سعید ارمغانی سرمربی تیم ملی بسکتبال که به دعوت باشگاه آویژه صنعت پارسا در این شهر حضور یافت، مسابقه این تیم با مهرام را مشاهده کرد.

در این مسابقه تیم میزبان مؤفق به شکست مهرام شد. به این ترتیب اولین باخت مهرام در لیگ برتر امسال رقم خورد. آویژه صنعت 65 به 64 برد.

نتایج

شهرداری گرگان 85  – صنایع هرمزگان 56
رعد پدافند هوایی 65 – پالایش نفت آبادان 77
آویژه صنعت مشهد 65 – مهرام 64
توفارقان آذرشهر 50- صنعت مس 63
صنعت مس رفسنجان 59 – کاله مازندران 73
ذوب آهن اصفهان 79 – نبوغ اراک 74 (وقت اضافه)

دیدگاهتان را بنویسید