مسابقات بسکتبال بانوان چند مدعی دارد؟

مسابقات بسکتبال بانوان

مسابقات بسکتبال بانوان چند مدعی دارد؟

مهمان تازه و مدعیان آشنا

اول آبان مسابقات بسکتبال دختران آغاز می‌شود. در نشست قرعه‌کشی اعلام شد 10 تیمی که تعیین وضعیت کردند و حساب‌‌شان با فدراسیون صاف است،

در مسابقاتی که به شکل نیمه متمرکز برگزار خواهد شد، به میدان می‌روند. 4 تیم دیگر اسم‌شان هست اما باید بدهی‌های خود را تسویه کنند. با این وجود هنوز مشخص نیست مسابقات بسکتبال باشگاههای دختران ایران با چند تیم برگزار می‌شود؟

بسان ادوار قبلی با انباشت سرمایه و یارگیری بین 4 تیم، باز هم رقابت اصلی بین مهرام تازه وارد، نامی‌نو اصفهان، نفت آبادان و بهمن تهران است. نارسینای تهران نیز با بازیکن خارجی شاید بتواند به قلب مدعیان بزند.

هنوز از اوضاع سایر تیم‌ها خبری نیست اما تجربۀ سال‌های گذشته به همین منوال بوده که سکوهای سه‌گانه به نسبت تیم‌هایی که بازیکن ملی‌پوش دارند، دست به دست شده است.

دو فصل پیش دانشگاه آزاد با بازیکن خارجی قهرمان شد اما برای فصل بعد دست از فعالیت کشید یا تیم شهرگرگان که با چند ملی‌پوش نایب قهرمان فصل گذشته شد اما امسال تعدادی از بازیکنان خود را به سایر تیم‌ها از جمله مهرام داد.

مهرام بعد از 10 سال با جمع کردن نیرو از سایر تیم‌ها، به جای تیم شهرگرگان آمده بنابراین در مسابقات روزهای آینده نباید منتظر اتفاقات نویی بود چون باز همان تیم‌ها با ترکیب آشنا و بازیکنانی که در مرز 30 یا 30 سالگی به بالا را رد کرده‌اند، اتفاقات قدیمی مسابقات بسکتبال بانوان را رقم خواهند زد.

طی این سال‌ها بازیکنان جوان و مستعد با تعداد اندک از طریق بازی‌ها معرفی شدند اما علت دست نخورده ماندن تعداد تیم‌های خوب در بسکتبال بانوان، ضعف پشتوانه‌سازی است.

این مشکل به نداشتن زیرساخت‌های متناسب با رشد بسکتبال بانوان برمی‌گردد که نیازمند توجه بیشتر است. از طرفی با سلیقه‌ای شدن انتخاب‌ها در دو سه سال اخیر، کارها به دو سه نفر، محدود شده و در کنار مشکلات مالی تیم‌ها، انگیزۀ فعالیت در بین بسیاری از مربیان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

با امید به اینکه مسابقات بسکتبال در فصل جدید محل نمایش نابرابری‌ها و رفتارهای تبعیض‌آمیز با مربیان برخی تیم‌ها نباشد که در نشست قرعه‌کشی سرکوفت شنیدند!

بازی‌های امسال به علت همه‌گیری کرونا دردسرهای مختص این بیماری را هم دارد. از تیم‌ها، داوران و عوامل اجرایی، 48 ساعت قبل از آغاز بازی‌ها تست گرفته می‌شود و اگر آزمایش 30 درصد بازیکنان یک تیم (4 بازیکن) مثبت بود، بازی آن تیم لغو می‌شود.

تا امروز از برخی مسئولان تیم‌ها شنیدیم هزینه‌های تست، مخارج سنگینی را به آنان تحمیل کرده است. برای یک تیم با بودجۀ 70 میلیون تومانی که اسپانسر قوی ندارد، انجام تست بزرگترین دغدغه پیش از شروع بازی است و ذهن مربیان و دست‌اندرکاران را به خود مشغول کرده است.

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید