مهمان تازه و مدعیان آشنا

مسابقات بسکتبال بانوان

مسابقات بسکتبال بانوان چند مدعی دارد؟

مهمان تازه و مدعیان آشنا

اول آبان مسابقات بسکتبال دختران آغاز می‌شود.

در نشست قرعه‌کشی اعلام شد 10 تیمی که تعیین وضعیت کردند و حساب‌‌شان با فدراسیون صاف است، در مسابقاتی که به شکل نیمه متمرکز برگزار خواهد شد، به میدان می‌روند.

4 تیم دیگر اسم‌شان هست اما باید بدهی‌های خود را تسویه کنند. با این وجود هنوز مشخص نیست مسابقات بسکتبال باشگاههای دختران ایران با چند تیم برگزار می‌شود؟

بسان ادوار قبلی با انباشت سرمایه و یارگیری بین 4 تیم، باز هم رقابت اصلی بین مهرام تازه وارد، نامی‌نو اصفهان، نفت آبادان و بهمن تهران است. نارسینای تهران نیز با بازیکن خارجی شاید بتواند به قلب مدعیان بزند.

هنوز از اوضاع سایر تیم‌ها خبری نیست اما تجربۀ سال‌های گذشته به همین منوال بوده که سکوهای سه‌گانه به نسبت تیم‌هایی که بازیکن ملی‌پوش دارند، دست به دست شده است.

دو فصل پیش دانشگاه آزاد با بازیکن خارجی قهرمان شد اما برای فصل بعد دست از فعالیت کشید یا تیم شهرگرگان که با چند ملی‌پوش نایب قهرمان فصل گذشته شد اما امسال تعدادی از بازیکنان خود را به سایر تیم‌ها از جمله مهرام داد.

مهرام بعد از 10 سال با جمع کردن نیرو از سایر تیم‌ها، به جای تیم شهرگرگان آمده بنابراین در مسابقات روزهای آینده نباید منتظر اتفاقات نویی بود چون باز همان تیم‌ها با ترکیب آشنا و بازیکنانی که در مرز 30 یا 30 سالگی به بالا را رد کرده‌اند، اتفاقات قدیمی مسابقات بسکتبال بانوان را رقم خواهند زد.

طی این سال‌ها بازیکنان جوان و مستعد با تعداد اندک از طریق بازی‌ها معرفی شدند اما علت دست نخورده ماندن تعداد تیم‌های خوب در بسکتبال بانوان، ضعف پشتوانه‌سازی است. این مشکل به نداشتن زیرساخت‌های متناسب با رشد بسکتبال بانوان برمی‌گردد که نیازمند توجه بیشتر است.

از طرفی با سلیقه‌ای شدن انتخاب‌ها در دو سه سال اخیر، کارها به دو سه نفر، محدود شده و در کنار مشکلات مالی تیم‌ها، انگیزۀ فعالیت در بین بسیاری از مربیان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

با امید به اینکه مسابقات بسکتبال در فصل جدید محل نمایش نابرابری‌ها و رفتارهای تبعیض‌آمیز با مربیان برخی تیم‌ها نباشد که در نشست قرعه‌کشی سرکوفت شنیدند!

بازی‌های امسال به علت همه‌گیری کرونا دردسرهای مختص این بیماری را هم دارد. از تیم‌ها، داوران و عوامل اجرایی، 48 ساعت قبل از آغاز بازی‌ها تست گرفته می‌شود و اگر آزمایش 30 درصد بازیکنان یک تیم (4 بازیکن) مثبت بود، بازی آن تیم لغو می‌شود.

تا امروز از برخی مسئولان تیم‌ها شنیدیم هزینه‌های تست، مخارج سنگینی را به آنان تحمیل کرده است.

برای یک تیم با بودجۀ 70 میلیون تومانی که اسپانسر قوی ندارد، انجام تست بزرگترین دغدغه پیش از شروع بازی است و ذهن مربیان و دست‌اندرکاران را به خود مشغول کرده است.

بسکتبال زیر سایۀ بازی سه نفره

تا پیش از بحران کرونا، بسکتبال بانوان ایران زیر سایۀ بسکتبال سه نفره قرار داشت.

با از سرگیری مسابقات سه نفره در آسیا و انتخابی المپیک بعید نیست اوضاع به روال سابق برگردد اما به طور طبیعی مسابقات نیمه‌متمرکز از اول آبان، حواس‌ها را به سمت بسکتبال دختران سوق خواهد داد.

در بسکتبال سه نفره متأسفانه به جای استفاده از نیروی جوان، به سراغ بسکتبالیست‌های با سابقه رفتیم و پشتوانه نساختیم تا همچنان در بسکتبال اعم از ملی و باشگاهی یا بازی سه نفره، متکی به نیروهای قدیمی‌تر باشیم.

برای دختران ایران، در صورت برنامه‌ریزی درست در بسکتبال سه نفره، جای پیشرفت وجود دارد اما در بسکتبال به دلیل آنکه به مسابقات سطح دو آسیا اهمیت داده نمی‌شود، کار کردن خیلی دشوار است. مسابقات باشگاهها زمینه‌ساز پیشرفت بسکتبالیست‌های دختر است مشروط به اینکه انتخاب‌ها سلیقه‌ای نباشد.

دلیل عجیب یک قرعه‌کشی

هنوز زود است به غیر از 5 تیمی که نام بردیم دربارۀ دیگر تیم‌های امسال صحبت کنیم. نمی‌دانیم کیفیت بازی‌ها چطور می‌شود اما به دلیل اوضاع کرونا نباید کیفیت مطلوبی را انتظار داشت و اول باید به فکر حفظ سلامتی ورزشکاران و خانوادۀ آنان بود.

پارسال نتایج مسابقات چهار تیم با سایر رقبا از حد استاندارهای بسکتبال! خارج بود و بر اساس گروه‌بندی مسابقات امسال به نظر می‌رسد ابتدا بازی‌های دور مقدماتی در یک گروه سخت‌تر از گروه دیگر دنبال شود چون چهار تیم خوب در یک گروه جای گرفته‌اند.

دلیل عجیب فدراسیون بسکتبال برای این نحوۀ قرعه‌کشی مشخص نیست. امسال بازی‌ها رفت و برگشت نیست و بر اساس قدرت تغییر یافته یکی دو تیم می‌شد برنامه‌ریزی بهتری انجام داد. مشکل اساسی این نوع قرعه‌کشی در مراحل بعدی کار دست یکی دو تیم خواهد داد.

چهره‌های امسال

فصل گذشته آناییس خداوردی، ناهیده اسدی، آیدا گل‌محمدی، به اتفاق فائزه شهریاری و چند بازیکن جوان دیگر در لیگ برتر بسکتبال امیدوار کننده بودند. امسال انتظار می‌رود این نفرات عملکرد بهتری داشته باشند.

دربارۀ آیدا گل‌محمدی دختر 196 سانتیمتری کامیاران که با انگیزه‌های متفاوت به تهران آمد تا برای مهرام بازی کند، بیشتر باید شنید چون آیدا یک اتفاق خوب و حرکت نو در میان تکرار و رفتارهای تبعیض‌آمیز در کلیت فضای بسکتبال بانوان است. شهریاری، هر دوره بهتر از دورۀ قبلی است و آناییس و ناهیده در اندیشه خلق فرصت‌های جدید هستند.

در کنار این نفرات، آیا در مسابقات امسال پدیدۀ تازه‌ای خواهیم دید؟

 

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید