مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی – 8 / حادثه‌ی تلخ

مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی - 8 / حادثه‌ی تلخ

دنیای ورزش در یکی از شماره‌های خود در بهمن 1351 از وجود اختلاف بین رئیس فدراسیون بسکتبال با شیرالیو سرمربی تیم ملی پرده برداشت.. فریدون صادقی دو سال قبل از بازی‌های آسیایی به جای حسین نخعی رئیس فدراسیون بسکتبال شد و از سوی سازمان تربیت بدنی مأموریت یافت تا تیم ملی بسکتبال را برای بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران آماده کند.

صادقی از ملی‌پوشان بسکتبال در المپیک ۱۹۴۸ لندن و بنیانگذار باشگاه پاس تهران بود. مؤفقیت‌های بسکتبال پاس در دهه‌ی ۴۰ آن هم در باشگاههای تهران، به کارنامه‌ی فریدون صادقی پیوست است.

صادقی زمانی ریاست فدراسیون را بر عهده گرفت که ایران در تب و تاب میزبانی بازی‌های آسیایی بود. به همین منظور اردوهای تیم‌های ملی تشکیل شد و برنامه‌ریزی گسترده‌تری به نسبت دوره‌های پیشین صورت گرفت.

اختلاف صادقی – شیرالیو به شناخت صادقی از بسکتبال برمی‌گشت که در پی آن رئیس فدراسیون برخی رفتارهای مربی رومانیایی را نمی‌پسندید. دنیای ورزش در یکی از شماره‌های خود در همان موقع نوشت اختلاف بر سر مسائل تکنیکی و تاکتیکی است و از قول شیرالیو هم نوشت مسائل فنی با اداری متفاوت است و افراد در سمت‌های مختلف باید متوجه‌ی این مسئله باشند.

در هر صورت زمان برای تغییرات در کادر فنی مناسب نبود و طرفین به همکاری با هم ادامه دادند. به گفته‌ی برخی بازیکنان تیم ملی در آن روزگاران، تیم ملی در صورت داشتن مربیانی بهتر از واسیلیسکو (۱۹۷۰) و شیرالیو (۱۹۷۴)، در آسیا نتایج بهتری می‌گرفت.

در سال ۱۹۷۳، تیم ملی بسکتبال برای نخستین بار روانه‌ی جام ملت‌های آسیا به میزبانی فیلیپین در مانیل شد. این نخستین بار بود که ملی‌پوشان این سطح از رقابت‌ها. ا تجربه می‌کردند. جام ملت‌ها چند ماه پیش از بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران، فرصت خوبی برای آزمون تیم ملی و محک رقبا بود هر چند در تحلیل‌های بعد از جام ملت‌ها نقطه‌ی روشنی از نخستین حضور تیم ملی پیدا نیست اما به هر حال تجربه‌ای بود که برای نخستین بار حاصل شد و ورود به این سطح از بازی‌ها را اعلام کرد.

تدارکات در سال بازی‌های آسیایی فقط معطوف به تیم‌های ملی نبود بلکه عوامل اجرایی و داوران نیز تحت آموزش‌های لازم قرار گرفتند. بگذریم که اعتراض جمعی داوران به نحوه‌ی پرداخت حق‌الزحمه‌های خود به اعتصاب و کناره‌گیری جمع زیادی از داوران منجر شد و این مشکل تا پایان بازی‌های آسیایی پا بر جا ماند.

از حوادث تلخ پیش از بازی‌های ۱۳۵۳ تهران، غرق شدن مسعود ماهتابانی، مربی تیم ملی در آب‌های دریای خزر بود. ماهتابانی کاپیتان تیم ملی در دهه‌ی ۴۰ بود…

دیدگاهتان را بنویسید