مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی – 7 / مربیان خارجی

مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی - 7 / مربیان خارجی

در زمان ریاست حسین نخعی در فدراسیون بسکتبال که دبیر او علی مقدسیان بود، تیم ملی بسکتبال روانه‌ی بازی‌های آسیایی ۱۹۷۰ بانکوک شد.

این برای دومین بار پی در پی بود که تیم ملی بعد از بازی‌های آسیایی ۱۹۶۶، در این بازی‌ها حضور یافت و برای دومین مرتبه پیاپی بعد از دان لینهان از یک مربی خارجی دیگر به نام واسیلیسکو لوچیان که اهل رومانی بود استفاده کرد.

به گفته‌ی مجید توفیق ملی‌پوش آن زمان، لوچیان دانش‌آموخته و استاد تربیت بدنی بود و نکات خوبی را طی همان دوران به بازیکنان ایران آموخت.

در مورد واسیلیسکو بازیکنان آن دوران مثل جمشید قاسمی معتقدند «پای دفاع» و «چگونه یارگیری کنیم» را از این مربی آموختند. واسیلیسکو همزمان به تیم جوانان تمرین می‌داد که قاسمی از بازیکنان تیم جوانان بود. وی گفت تا آن زمان بازیکنان ما دفاع فردی را خوب و اصولی انجام نمی‌دادند. به گفته قاسمی واسیلیسکو تأثیر بسزایی در آموزش تکنیک داشت.

تیم ملی بسکتبال با سرمربی رومانیایی خود از ۱۹ آذر ۱۳۴۹ در ششمين دوره بازی‌های آسیایی بانکوک به میدان رفت.

بسان سال‌های آغازین دهه‌ی ۴۰، دیدارهای تدارکاتی برگزار شد و تیم ملی در سال ۱۳۴۸ رهسپار آذربایجان، گرجستان و ارمنستان شوروی شد تا تیم‌های زنان و مردان ایران با این تیم‌ها بازی کنند. مسافرت‌هایی که بدون حاشیه نبود و اعتراضاتی به شیوه‌ی انتخابی و حذف تعدادی از نفرات وجود داشت.

حتی تیم باشگاهی مرالکو فیلیپین در همان اوان به ایران آمد و بازی با این تیم بر تجربیات بازیکنان ما اضافه کرد.

ایران با تدارکات همان دوران به بانکوک رفت و روز نخست حریفان خود را شناخت:
کره جنوبی، فیلیپین، هنگ کنگ (۲ بازی)، در مرحله‌ی اول و در ادامه‌ی بازی‌ها با تایلند، مالزی، سنگاپور و ویتنام جنوبی در جدول بازنده‌ها.

ایران در دور نخست به کره جنوبی و فیلیپین باخت و مقابل هنگ کنگ به پیروزی رسید. سپس در جدول بازنده‌ها سایر رقبایش را شکست داد و در جایگاه هفتم قرار گرفت.

اسامی تیم ایران:
غلامرضا شکریان، احمد محمدپور، مجید توفیق، نادر کاشانی، محمدرضا مشحون، رضا اسماعیلی، سروش نگهبان، محمود عدل، محسن خلخالی، رضا نوری، محمد لطفی و مظفر بنی‌هاشمی. سرمربی: واسیلیسکو لوچیان..

از نکات این دوره باخت نزدیک تیم ملی مقابل فیلیپین بود. بسیاری از بازیکنان آن موقع معتقدند داور آنها را بازاند! فیلیپین یکی از قدرت‌های اصلی بسکتبال آسیا تا لحظات پایانی از ما عقب بود و ملی‌پوشان در مقابل این تیم بازی پرگلی را به نمایش گذاشتند و در نهایت ۹۰ – ۹۲ باختند.

دیدگاهتان را بنویسید