مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی – 20 / ناظر زن ایرانی

مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی - 20 / ناظر زن ایرانی

آخرین بار در بازی‌های آسیایی که یک سرمربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی نشست عنایت آتشی در سال ۱۹۹۸ بانکوک بود. پس از او در ادوار ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴، سه سرمربی خارجی هدایت تیم ملی را عهده‌دار شدند. بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، باز هم سرمربیگری تیم ملی به یک مربی ایرانی رسید؛ مهران شاهین‌طبع.

بسکتبال در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ برای نخستین بار شاهد توزیع ۴ مدال طلا بود. دو مدال بسکتبال مردان و زنان و دو طلای ۳×۳ مردان و زنان.

ایران در این دوره بر خلاف ادوار پیشین با سه تیم بسکتبال مردان و ۳×۳ مردان و زنان شرکت داشت. در سال ۱۹۷۴ دو تیم مردان و زنان در بازی‌های آسیایی حاضر شدند.

سال ۲۰۱۸ ایران می‌توانست به سلطه‌ی شرق آسیایی‌ها در بازی‌های آسیایی پایان دهد اما بار دیگر به مدال نقره بسنده کرد.

ایران با برتری ۶۸ بر ۵۵ مقابل سوریه به دور بعد رفت. بازی‌ای که سجاد مشایخی با ۱۷ امتیاز و ۶ اسیست درخشید و حامد حدادی و ارسلان کاظمی هر یک با ۱۰ ریباند در بالای سبد جولان دادند.

ایران در گام دوم به دیدار ژاپن رفت که بنا بر یکسری مسائل انضباطی در دهکده‌ی بازی‌ها، فدراسیون بسکتبال ژاپن ۵ نفر از بازیکنان خود را از ادامه‌ی همراهی با تیم ملی محروم کرد. تیم ایران مسابقه را ۹۳ – ۶۷ برد.

ایران و کره جنوبی که چهار سال قبل‌تر از ان تاریخ در فینال بازی‌های آسیایی با هم روبرو شده بودند این بار بازی نیمه‌پایانی را برگزار کردند که تیم ملی ۸۰ به ۶۸ مؤفق به شکست کره جنوبی شد.

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا یک بار دیگر فرصت مدال طلا برای بسکتبال ایران بود.
ایران که این مدال را در تاریخ قهرمانی‌های خود در آسیا هنوز کم دارد، دهم شهریور ۱۳۹۷ در فینال مقابل چین صف‌آرایی کرد.
بازی با برتری ایران آغاز شد و بسیاری معتقد بودند گردن‌آویز طلا مال تیم ملی است اما چینی‌ها که به نسبت ما تیمی جوانتر را به اندونزی فرستاده بودند، آرام آرام بر مسابقه مسلط شدند و تیم ایران را ۸۴ به ۷۲ شکست دادند.
به این ترتیب مدال طلا را از چنگ‌مان بیرون کشیدند.
آخرین بازی حامد حدادی در بازی‌های آسیایی با ۲۷ امتیاز و ۱۰ ریباند به اتفاق صمد نیکخواه بهرامی با ۸ پاس منجر به گل برای کسب مدال طلا بی‌نتیحه ماند.

بازیکنان تیم ملی:
میثم میرزایی، سجاد مشایخی، محمد حسن‌زاده، حامد حدادی، آرن داودی، محمد جمشیدی، بهنام یخچالی، صمد نیکخواه بهرامی، نوید رضایی‌فر، ارسلان کاظمی، روزبه ارغوان و وحید دلیرزهان.

در این دوره صنم نظامی بانوی ایرانی به عنوان نخستین ناظر در تاریخ این رقابت‌ها حاضر شد.

دیدگاهتان را بنویسید