مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی – 18 / اینچئون 2014

مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی - 18 / اینچئون 2014

ارسلان کاظمی که در جام جهانی حضور داشت، بعد از اینکه با مهمت بچیروویچ به مشکل خورد از فهرست بازی‌های آسیایی حذف شد.
این اختلافات در جریان جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا به وجود آمد زمانی که ارسلان در گفت و گوهای خود مدعی شد برخی بازیکنان با سابقه‌ در ارنج تیم ملی دخالت می‌کنند.

تیم ملی بسکتبال به مانند بازی‌های ۲۰۱۰ که سال قبلش قهرمان جام ملت‌های ۲۰۰۹ آسیا شده بود، با قهرمانی جام ملت‌های ۲۰۱۳ و شرکت در جام جهانی، مدعی جدی قهرمانی در بازی‌های اینچئون کره جنوبی بود.

بازیکنان تیم ملی:
مهدی کامرانی، حامد آفاق، صمد نیکخواه بهرامی، اوشین ساهاکیان، حامد حدادی، روزبه ارغوان، اصغر کاردوست، بهنام یخچالی، آرمان زنگنه، سجاد مشایخی، فرید اصلانی و محمد جمشیدی.

مهمت بچیروویچ بعد از ماتیچ سرمربی تیم ملی شد. همراه تیم ملی در کاپ آسیا ۲۰۱۲ شرکت داشت و وقتی که ایران از سکوی قهرمانی جام ملت‌های ۲۰۱۳ آسیا در مانیل بالا رفت، بچیروویچ سرمربی تیم بود. این کارنامه‌ی مؤفق منجر به ادامه‌ی همکاری با مرد اسلوونیایی و هدایت تیم ایران در هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی شد.

جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا دومین حضور پی در پی مهمت در بازی‌های گل سرسبد فیبا یعنی جام جهانی بود زیرا او در سال ۲۰۱۰ هدایت تیم ملی کشورش را عهده‌دار بود و از قضا ایران در همان دوره بهترین بازی خود را برابر اسلوونی انجام داد.

فعالیت بچیروویچ در ۲ سال حضورش در ایران به عنوان سرمربی باشگاه مهرام یا جاهای دیگر انتقاداتی را به دنبال داشت اما اوج انتقادات از او زمانی بود که ارسلان کاظمی را بعد از جام جهانی و قبل از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ خط زد. ارسلان با اصرار مهمت می‌بایست در پست بازی می‌کرد در صورتی که پوزیشن تخصصی او چهار بود. کشمکش بر سر این پست و آن پوزیشن و اختلافاتی که از داخل تیم به رسانه‌ها درز کرد در نهایت منجر به حذف ارسلان از بازی‌های آسیایی شد.

بچیروویچ در اقدامی بی‌سابقه که از سوی کمتر مربی سر می‌زند، به گفته‌ی او اشتباه‌های ارسلان را در جام جهانی بزرگ‌نمایی کرد و گفت «با هیچ سیستمی هماهنگ نمی‌شود و انرژی کافی نمی‌گذارد»… واکنش ارسلان نیز به گونه‌ای بود که پایان کار دو نفر فرا رسیده بود او گفته بود «سرمربی تیم ملی فحاشی و دلالی بلد بود»… هر چند که در مورد آن شفاف‌سازی نشد. این حاشیه به همراه حاشیه‌های دیگری که وجود داشت در اینچئون به تیم آسیب رساند…

دیدگاهتان را بنویسید