مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی – 17 / برنز در گوانگجو

مروری بر تاریخچه بسکتبال ایران در بازی‌های آسیایی - 17 / برنز در گوانگجو

بازی‌های تیم ملی بسکتبال در گوانگجو ۲۰۱۰ مقابل سرمربی سابق این تیم شروع شد. رایکو ترومن صرب پس از اینکه در سال ۲۰۰۷ با تیم ملی قهرمان آسیا شد، در المپیک ۲۰۰۸ روی نیمکت ایران نشست اما در جام ملت‌های ۲۰۰۹ و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰، جای خود را به واسلین ماتیچ، هموطنش داد.

ترومن در گوانگجو هدایت تیم فیلیپین، نخستین حریف ایران را عهده‌دار بود. فیلیپینی‌ها بازی‌های زیرگروه برای راهیابی به جدول اصلی را با مؤفقیت برگزار کردند و سپس در مرحله‌ی گروهی به دیدار ایران آمدند.

ایران برای ورود به این دوره از بازی‌ها مقابل حریف کار سختی نداشت و درخشش حامد سهراب‌نژاد، ۱۱ امتیاز و اصغر کاردوست ۹ ریباند، بازی را ۶۵ – ۴۸ به سود ایران تمام کرد.

رقابت دو رقیب دیرینه، ایران – ژاپن در روز دوم تماشایی و نزدیک شد. ایران اگر چه با درخشش مهدی کامرانی (۱۵ امتیاز) و اوشین ساهاکیان (۱۰ ریباند)، تا آستانه‌ی برد جلو رفت اما در پایان ۵۶ – ۵۷ باخت.

در مسابقه‌ی سوم دور مقدماتی ۷۸ به ۶۳ و ۲۷ امتیاز حامد آفاق، هند را بردیم. پیروزی بر قطر قابل پیش بینی بود اما تیم ملی در حساس‌ترین بازی این دوره از رقابت‌ها مقابل چین ۶۵ به ۶۸ شکست خورد تا برای دومین بار بعد از ۲۰۰۶ فینال بازی‌های آسیایی را از دست بدهد.

مسئولان همراه تیم ملی بعد از باخت به چین، میزبان بازی‌ها، ناهماهنگی بین داوران در لحظات حساس مسابقه را عامل این باخت قلمداد کردند و تلویحاً گفتند میزبان از بخت و اقبال میزبانی برخوردار بود.

ایران در بازی رده‌بندی یک بار دیگر به مصاف ژاپن رفت و این بار به کمک آفاق، کاردوست و کامرانی، ۷۴ بر ۶۶ پیروز شد و علاوه بر اینکه شکست به ژاپن در همین بازی‌ها را جبران کرد به مقام سوم و مدال برنز بازی‌ها دست یافت.

برنزی که پس از دو طلای جام ملت‌ها برای یک عده نتیجه‌ی قابل قبول نبود چون نخستین طلای بازی‌های آسیایی را انتطار می‌کشیدند اما برای عده‌ای دیگر این مدال با توجه به غیبت صمد نیکخواه‌بهرامی، حامد حدادی و ارسلان کاظمی، نتیجه‌ای قابل دفاع بود.

عکس بز چینی، نماد بازی‌های ۲۰۱۰

دیدگاهتان را بنویسید