26 روز تا بسکتبال دسته دو آسیا

26 روز تا بسکتبال دسته دو آسیا

تمرینات بسکتبالیست‌های دختر برای رقابت‌های جام ملت‌ها و بازی‌های آسیایی از اواسط سال 1351 با اردوهای شناسایی شروع شد. با استخدام جورج شیرالیو، مربی رومانیایی، جدیت تمرینات بیش از گذشته ادامه یافت. همزمان مسابقات بسکتبال باشگاههای تهران، رقابت‌های قهرمانی کشور و بازی‌های دانشجویان به سطح بسکتبال دختران کمک کرد.

به دنبال بهبود وضع اقتصادی با فروش خوب نفت در ابتدای سال‌های 50، تیم‌های باشگاهی حرکت تدریجی با سرمایه‌گذاری در تیم‌های دختران را شروع کردند که منجر به شناسایی پدیده‌های نوظهور در کنار بازیکنان باتجربه شد.

بسکتبال بانوان در طول دهه چهل در سطح مدارس، قهرمانی کشور و قهرمانی دانشگاهها همچنين حضور مربيان و مهمانان خارجى، دو سفر برون مرزى و … رونق خاصی داشت اما فعالیت‌های باشگاهها که از اواسط این دهه شروع شده بود در سال‌های 50 به مراتب پربارتر بود و بر تعداد بسکتبالیست‌ها افزود.

سال 1352 تیم دانشجویان دختر ایران در مسابقات دانشجویان جهان در مسکو شرکت کرد که قالب اعضای این تیم را ملی‌پوشان تشکیل می‌دادند.

تجربیات بین‌المللی در کنار استفاده از مربیان خارجی، مکمل برنامه‌های داخلی شد و بسکتبال بانوان ایران تا قبل از جام ملت‌های 1974، یک گام بلند رو به جلو برداشت.

عکس آدلف راپ در میان دختران بسکتبالیست ایرانی. مربی پرافتخار #کنتاکی به همراه این کالج در سال 1345 به ایران آمده بود.

دیدگاهتان را بنویسید