۲۶ روز تا بسکتبال دسته دو آسیا

26 روز تا بسکتبال دسته دو آسیا

تمرینات بسکتبالیست‌های دختر برای رقابت‌های جام ملت‌ها و بازی‌های آسیایی از اواسط سال 1351 با اردوهای شناسایی شروع شد. با استخدام جورج شیرالیو، مربی رومانیایی، جدیت تمرینات بیش از گذشته ادامه یافت. همزمان مسابقات بسکتبال باشگاههای تهران، رقابت‌های قهرمانی کشور و بازی‌های دانشجویان به سطح بسکتبال دختران کمک کرد.

به دنبال بهبود وضع اقتصادی با فروش خوب نفت در ابتدای سال‌های 50، تیم‌های باشگاهی حرکت تدریجی با سرمایه‌گذاری در تیم‌های دختران را شروع کردند که منجر به شناسایی پدیده‌های نوظهور در کنار بازیکنان باتجربه شد.

بسکتبال بانوان در طول دهه چهل در سطح مدارس، قهرمانی کشور و قهرمانی دانشگاهها همچنين حضور مربيان و مهمانان خارجى، دو سفر برون مرزى و … رونق خاصی داشت اما فعالیت‌های باشگاهها که از اواسط این دهه شروع شده بود در سال‌های 50 به مراتب پربارتر بود و بر تعداد بسکتبالیست‌ها افزود.

سال ۱۳۵۲ تیم دانشجویان دختر ایران در مسابقات دانشجویان جهان در مسکو شرکت کرد که قالب اعضای این تیم را ملی‌پوشان تشکیل می‌دادند.

تجربیات بین‌المللی در کنار استفاده از مربیان خارجی، مکمل برنامه‌های داخلی شد و بسکتبال بانوان ایران تا قبل از جام ملت‌های 1974، یک گام بلند رو به جلو برداشت.

عکس آدلف راپ در میان دختران بسکتبالیست ایرانی. مربی پرافتخار #کنتاکی به همراه این کالج در سال ۱۳۴۵ به ایران آمده بود.

این مطلب را هم مطالعه کنید؛  واکنش‌ها به دو رگه‌های تیم ملی بسکتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *