21 روز تا بسکتبال دسته دو آسیا

21 روز تا بسکتبال دسته دو آسیا

(این قسمت مرور نتایج باشگاهی بسکتبال زنان قبل از انقلاب).

نخستین دوره لیگ بسکتبال زنان ایران جام شهبانو از ۲۰ آبان‌ ۱۳۵۴ با حضور ۶ تیم به صورت دوره‌ای در سالن محمدرضاشاه آغاز شد.

تیم‌های شرکت کننده در اولین دوره لیگ بسکتبال زنان ایران:

آزمایش، آرارات، ایرانا (هر سه از تهران)، زاینده‌رود اصفهان، برق کرمانشاه و تاج_گنبد کاووس.

تیم ایرانا تیم آرارات را در فینال شکست داد و قهرمان شد.

در دومین دوره که اسفند 1355 به پایان رسید، بار دیگر ایرانا قهرمان شد.

در مقدماتی تیم‌های؛ ایرانا، تاج، آرارات، افسر از تهران و تیم‌های چهارمحال و بختیاری، سپاهان، مازندران و خانه جوانان به مرحله بعدی رسیدند. سپس 8 تیم برتر راه یافته به دور دوم، در بابل و اصفهان به میدان رفتند. در ادامه بازی‌ها؛ تیم سپاهان شگفتی آفرید و آرارات، نایب قهرمان سال 54 را حذف کرد و به اتفاق ایرانا به نیمه نهایی رسید. تاج و افسر نیز صعود کردند.

در نیمه نهایی، افسر تیم سپاهان را برد و ایرانا با برتری مقابل تاج فینالیست شد.

سپاهان در یک بازی نزدیک در رده بندی تاج را شکست داد و عنوان سوم را به دست آورد.

بازی فینال به صورت رفت و برگشت برگزار شد. در دیدار رفت که در سالن باشگاه تاج برگزار شد تیم ایرانا با ۳۰ امتیاز اختلاف در مقابل تیم افسر به پیروزی رسید. در بازی برگشت نیز که در سالن شماره یک نصیری و در مقابل ۶۰۰ تماشاگر برگزار می‌شد تیم ایرانا برای دومین بار و با نتیجه ۹۰ بر ۸۳ در مقابل افسر به پیروزی رسید و برای دومین سال قهرمان ایران شد.

از بین بازیکنان ایرانا در بازی برگشت، مهین کوره‌چیان و سهیلا ماهوتیان برتر ظاهر شدند و در بین بازیکنان افسر نیز منیژه افسری و فریبا محرری بهترین‌ها بودند.

تیم ایرانا، قهرمان مسابقات در این دوره با ترکیب فتانه هادوی، مهوش طباطبایی، مهین کوره‌چیان، سهیلا ماهوتیان، شهلا حجت، نینا زرگر صالح و مربیگری امیر سبکتکین به میدان رفت.

در سال 1356 بار دیگر ایرانا برای سومین سال پی در پی اول شد و تیم آرارات در جایگاه دوم قرار گرفت.

این مطالب از نشریات همان دوران به ویژه کیهان ورزشی استخراج شده است.

21 روز تا بسکتبال دسته دو آسیا
دیدار آرارات و زاینده‌رود اصفهان. ماری عزیزیان از آرارات (سیاه پوش) در حال پرتاب توپ و دفاع مهین شیوایی (شماره 10 اصفهان). اِولین آواکیان از آرارات و شعله ماهوتیان از اصفهان نیز چشم به توپ دوخته‌اند. کیهان ورزشی شماره ۱۱۲۰، آبان ۱۳۵۴

دیدگاهتان را بنویسید