بسکتبال پایه؛ از شعار تا عمل / آیا سعید ارمغانی به ایران می‌آید؟

بسکتبال پایه؛ از شعار تا عمل / آیا سعید ارمغانی به ایران می‌آید؟

در فدراسیون طباطبایی یکی دو بار بحث آمدن سعید ارمغانی مطرح شد اما در حد حرف باقی ماند. حالا جواد داوری از یک مربی پایه ایرانی شاغل در خارج از کشور صحبت می‌کند.

جواد داوری رئیس فدراسیون بسکتبال در گفت و گویی تلویزیونی از بکارگیری یک مربی بسکتبال پایه ایرانی شاغل در خارج از کشور خبر داد. وی از این مربی نام نبرد اما با کدهایی که برشمرد به نظر می‌رسد مربی مورد نظر داوری، سعید ارمغانی است که در مجارستان کار می‌کند.

در اواسط دهه 60، زمانی که سعید ارمغانی بازی می‌کرد توسط ژادانی مربی مجار به این کشور رفت و برای واشاش مجارستان بازی کرد. ارمغانی از همان زمان مقیم مجارستان شد.
در سال 1380 در دوره ریاست علی غضنفری در فدراسیون بسکتبال، سرمربی تیم ملی بسکتبال شد اما شکست تیم‌ ملی در بازی‌های غرب آسیا و به ریاست رسیدن محمود مشحون در فدراسیون به کار ارمغانی خاتمه داد.

ارمغانی طی سال‌های بعد با بسکتبال ایران مراوده داشت از جمله سرمربیگری تیم ذوب آهن اصفهان. وی به عنوان مشاور فنی محسن صادق‌زاده سرمربی تیم فولاد ماهان اصفهان، همراه این تیم در بسکتبال باشگاههای آسیا در سال 2013 به عنوان قهرمانی دست یافت.
در سال‌های اخیر نام ارمغانی برای کار پایه‌ای بسکتبال مطرح شد. باشگاه کاله نیز مذاکراتی را با وی انجام داده بود اما ارمغانی به واسطه زندگی در مجارستان، کارهای آکادمیک در بسکتبال این کشور را ترجیح داد.

جواد داوری در برنامه دیروز شبکه یک سیما، دوباره بحث حضور ارمغانی در بسکتبال ایران را سر زبان‌ها انداخت. او از مربی‌ای نام برد اما گفت برای استعدادیابی در شهرستان‌ها به دنبال مربی کارکشته ایرانی در خارج از کشور است. مربی‌ای که بیشتر نام سعید ارمغانی را در ذهن متبادر می‌کند.

اما سعید ارمغانی در چه شرایطی به ایران می‌آید؟

مسئله اصلی در جذب این مربی، دستمزد اوست که بسان مربیان خارجی با دلار محاسبه می‌شود. ارمغانی به ازای چند هزار دلار به ایران می‌آید؟ جواد داوری در همین برنامه از تنگناهای منابع مالی و بودجه اندک فدراسیون بسکتبال سخن گفت، با این وجود آیا او می‌تواند بودجه حضور مربیان خارجی یا به قول خودش مربی ایرانی شاغل در خارج از کشور را تأمین کند؟
نکته بعدی بسکتبال پایه در باشگاه کاله است. این باشگاه از سال 1395 تاکنون و تا سال 1403 طی پروتکل‌های همکاری با فدراسیون بسکتبال، تیم‌های نوجوانان و جوانان را زیر نظر و حمایت و راهبری خود دارد و کارهای پایه‌ای خوبی انجام شده است.  استخدام یک مربی در این زمینه با چه حدود وظایف و اختیاراتی صورت می‌گیرد؟ این در حالی است که باشگاه کاله برای تیم جوانان ایران در سال 2024، از هم اکنون یک مربی روس به خدمت گرفته است و در این حوزه کار داوری راحت‌تر است.

بکارگیری مربیان جدید جزو اختیارات فدراسیون‌هاست اما زمانی این کار نتیجه می‌دهد که ورای فعالیت‌های صورت گرفته تاکنون انجام شود و طرحی نو در بسکتبال ایران دراندازد. نه اینکه نظام تعیین شده کنونی در بسکتبال پایه را دچار اختلال و سردرگمی کند. به ویژه در ابعاد مالی که باشگاه کاله تاکنون بودجه تیم‌های پایه‌ای از سال 1395 تا 1403 را تأمین کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید