از بزرگان تا ستارگان بسکتبال / حدادی تصویری از تاریخ و افتخار

از بزرگان تا ستارگان بسکتبال / حدادی تصویری از تاریخ و افتخار

سعید ارمغانی پس از 20 سال که تیم ملی را ترک گفت دوباره روی نیمکت این تیم خواهد نشست. پیش از آن، اردوی تیم ملی بسکتبال از هفته‌ی آینده آغاز می‌شود.

ارمغانی محور تغییرات تیم ملی و جایگزین مصطفی هاشمی شده است. سرمربی‌ای که 4 مسابقه روی نیمکت ایران نشست.
بیست سال پیش – کمی عقب‌تر از این روزها –  در 20 فروردین 1381 بود که ارمغانی از بازی‌های غرب آسیا در کویت بازگشت. ( با بسکتبال جام ملت‌های غرب آسیا اشتباه گرفته نشود). تیم ایران به سوریه باخته بود و سپس علی غضنفری رئیس وقت فدراسیون بسکتبال استعفا کرد و خرداد همان سال محمود مشحون رئیس فدراسیون شد. مشحون از همان روزها به مدت 15 سال بعد که رئیس فدراسیون بود برای بازگشت ارمغانی به تیم ملی روی خوش نشان نداد. با این حال اتصال ارمغانی با بسکتبال ایران توسط ذوب آهن در دهه 80 و با فولاد ماهان اصفهان تا سال 1392 حفظ شد.

در این سال‌ها او در ادوار متعدد لیگ برتر و جام باشگاههای آسیا سرمربی ذوب آهن، مدیر فنی و مشاور این تیم و مدیر فنی فولاد ماهان شد.

ارمغانی در سال 2013 مدیر فنی تیم فولاد ماهان در باشگاههای آسیا بود. زمانی که داوری برای این تیم بازی می‌کرد و محسن صادق‌زاده سرمربی بود. حالا در تیم ملی جای سرمربی و مدیر تیم باشگاهی عوض شده. داوری هم بر مسند ریاست نشسته است.

اواسط دهه 60، زمانی که ارمغانی برای تیم ملی بازی می‌کرد به واسطه ژادانی، مربی مجار تیم ملی، به مجارستان مهاجرت کرد.

ارمغانی چقدر می‌تواند به تیم ملی بسکتبال کمک کند؟

در دو طرف سرمربی تیم ملی؛ جواد داوری و حامد حدادی نشسته‌اند. بازیکنانی که ارتباط خود با ارمغانی را در مشارکت‌های مقطعی او با بسکتبال ایران حفظ کرده‌اند اما این بار داوری رئیس فدراسیون و حامد حدادی کاپیتان تیم ملی است.

داوری می‌گوید با شناخت کامل دست به این انتخاب زده است. یک پشتوانه 20 ساله پشت آن است. ایران می‌تواند با ارمغانی راه جام جهانی 2023 را پیدا کند.

با آنکه داوری یک بار گفت قرارداد ارمغانی تا اسفند امسال (پایان پنجره‌های جام جهانی) است، اما بعدش گفت: «ارمغانی را از دست نخواهیم داد».

در حضور خبرنگاران و در سالن اجتماعات فدراسیون بسکتبال در مجموعه ورزشی آزادی؛ در مورد استراتژی‌های در نظر گرفته شده تیم ملی، انگیزه دادن به بازیکنان و فراخواندن نفرات جدید صحبت شد. ارمغانی ایده‌هایش در صفحات یادداشت شده را روی میز گذاشت و با معرفی نفرات کادر فنی، دفاع از آنان و انتخاب‌‌ کادر فنی تیم «ایران نوین»، می‌خواست بگوید همه چیز درست است.

ایران نوین، شکل جدیدی است با محتوای قدیمی «ایران ب». یا تیم‌های رنگی‌ای که در ابتدای ریاست طباطبایی در فدراسیون قبلی تشکیل شده بودند: سبز…قرمز…

رئیس فدراسیون بسکتبال و سرمربی تیم ملی اما می‌گویند برای دستیابی به ذخایر پشتوانه در بسکتبال ایران از تک تک دانش و تجربه‌ استفاده خواهند کرد.

… و اما حامد حدادی.
او به عنوان یک بازیکن روزهای بزرگ و مهم جای محکمی در تاریخ بسکتبال دارد و ارمغانی نیز با توجه به نقش حدادی در تیم ملی می‌گوید او فقط یک کاپیتان درون زمین نیست.
در صحبت‌های ارمغانی نقش حدادی ادامه‌ی تلاش برای حفظ و ارتقاء لحظات تاریخی است.
حامد مثل همیشه واکنشی فروتنانه با حس مسئولیت‌پذیری دارد:
«با تمام توانم برای تیم ملی بازی می‌کنم».

ارمغانی لبخند می‌زند. او نمی‌تواند رضایت خود را از تنها به جا مانده نسلی با بزرگان پنهان کند. تأثیرگذارترین‌شان. حامد همیشه بازیکنی بوده که هر مربی‌ای در انتظار ورود او به تیم است.

آیا ارمغانی و روابط طولانی‌مدت او با حامد حدادی منجر به ثبت لحظات تاریخی بیشتر در بسکتبال ایران خواهد شد؟
این پرسشی است که ارمغانی تا 50 روز دیگر به کمک حدادی با نسل دیگری از ستارگان پاسخ می‌دهد.

از پشت میز کنفرانس

داوری در مورد دو تابعیتی بودن محسن صادق‌زاده (مدیر تیم ملی) گفت: مشکلی وجود ندارد، البته در مورد دو تابعیتی بودن وی نظری ندارم اما در کل موضوع را از وزارت ورزش پیگیری کردم، مشکلی وجود ندارد.

قرارداد ارمغانی دو بخش دارد، یک بخش تا پایان انتخابی جام جهانی است و بخش دیگر برای جام جهانی است.

رئیس فدراسیون بسکتبال همچنین در مورد انتخاب مهدی کامرانی به عنوان مشاور فنی خود گفت: مبنای انتخاب‌های من فقط و فقط توانایی و مسایل فنی است نه رفاقت، شاید هم مهدی جزو گزینه‌ها برای تیم ملی بود اما من با مهدی کامرانی صحبت کردم و به او پیشنهاد دادم که به صلاح نیست به بازی ادامه بدهی، همانجا در مورد همکاری‌اش با فدراسیون به عنوان مشاور فنی صحبت کردم.

ارمغانی  به دعوت از ۲۱ بازیکن به اردوی تیم ملی اشاره کرد و گفت: با مشورت و همفکری همکارانم اردونشینان را انتخاب کردیم، انتخاب بازیکنان با توجه به ویژگی و خصوصیات بازیکنان و مطابقت آنها با تاکتیک‌های مورد نظر ما انجام شده است.

در کنار تیم ملی یک تیم با نام «ایران نوین» قرار داده‌ایم، این همان تیم ب محسوب می‌شود اما با این اسم کنارمان خواهد بود، هر زمان لازم باشد از این تیم و ترکیبش کمک خواهیم گرفت. هدایت تیم ایران نوین را هم به محمدرضا اسلامی داده‌ایم. حماد سامری و پویا تاجیک مربیان این تیم هستند.

ارمغانی گفت: از شنبه آینده اردوی تیم ملی آغاز می شود. دو هفته اول در تهران تمرین داریم و احتمالا از هفته سوم در یکی از شهرستان‌ها. یک برنامه این است که مثلا در کیش اردو بزنیم و در آنجا با تیم‌هایی مانند قطر، بحرین و کویت بازی کنیم با اینکه در شهری بسکتبالی مانند گرگان اردو بزنیم و انجام دیدار تدارکاتی داشته باشیم، برای اجرای این برنامه با لبنان و اردن مذاکره کرده‌ایم. سفر به ترکیه و صربستان و انجام دیدار تدارکاتی در این دو کشور هم بخشی از برنامه پیش بینی شده است.

حامد حدادی درباره آخرین وضعیت مصدومیت خود به خبرنگاران گفت: در حال حاضر رو به بهبودی است، اما قرار بر این شد در این ۲ ماه مشغول درمان باشم اگر چه فشار صددرصد نمی‌توانم بیاورم، هر روز در آزادی تمرین کرده‌ام. کار بسکتبال پرفشار نداشته‌ام و شنبه باید ببینم چه می‌شود.

او درباره قرارداد خود برای فصل آینده نیز گفت: با چند تیم داخلی و تیم چینی مذاکره کرده‌ام، اما اگر شرایط قرنطینه چین پا برجا باشد در ایران می‌مانم. احتمال پیوستنم به شهرداری گرگان زیاد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید