افسانه‌های یوروبسکت: آنا دابوویچ / جواهری در تاج صربستان

افسانه‌های یوروبسکت: آنا دابوویچ / جواهری در تاج صربستان

سایت خانه بسکتبال ایران: صربستان برای به جا گذاشتن یک تاریخچۀ ویژه در فیبا اروپا 2015، به یک مجری بزرگ نیاز داشت و او آنا دابوویچ شگفت‌انگیز بود.

اگر چه نخستین قهرمانی بسکتبال اروپا توسط زنان صرب از یک تلاش چشمگیر تیمی بود، اما نمی‌توان نقش دابوویچ را به عنوان جواهر تاج موفقیت صربستان، برجسته نکرد.

او با کسب تقریباً 15 امتیاز در هر بازی و دادن بیش از سه پاس گل، با ارزش‌ترین بازیکن اروپا در زمان تاجگذاری بسکتبال صربستان شد.

این افتخار فردی، مبتنی بر واقعیت‌های دیگری هم بود. درست در زمان‌هایی که صرب‌ها در بحران بودند، دابوویچ، به شکلی حماسی تیمش را از گذرگاه‌های سخت عبور می‌داد.

در مرحله یک چهارم نهایی مقابل ترکیه 31 امتیاز به دست آورد، سپس در هیجان نیمه نهایی مقابل بلاروس با 25 امتیاز فوران کرد و از همه مهمتر، فرانسه را با 25 امتیاز در بازی پایانی، آتش زد.

«داستان تیم ملی صربستان قسمت مورد علاقۀ کارنامه من و موردی است که همیشه دوست دارم درباره آن صحبت کنم. ما به یکی از بهترین تیم‌های اروپا تبدیل شدیم و من بسیار افتخار می‌کنم که وقتی همه چیز شروع شد آنجا بوده‌ام، زیرا می‌دانم چگونه بود».

افسانه‌های یوروبسکت: آنا دابوویچ / جواهری در تاج صربستان

صربستان در سال 2013  خیلی خوب شروع نکرده بود و با 40 امتیاز به فرانسه باخت! اما دو سال بعد، آنها را در فینال شکست داد.

«این نشان می‌دهد که ما در این زمان چقدر به عنوان یک تیم و برای کسب عنوان، بزرگ شدیم. وقتی در مورد 2015 صحبت می‌کنم ، دوست دارم بگویم وقتی با بیش از 20 امتیاز به روسیه باختیم، بازی به بازی به هم نزدیکتر شدیم. صحبت کردیم و مسائل را برطرف کردیم. این نشان داد که ما از نظر ذهنی آماده هستیم».

آنا دابوویچ، پس از دوران استقلال صربستان، بسکتبال زنان را در این کشور بسیار محبوب‌تر کرد.

«چیزی که مردم هنوز در مورد ما دوست دارند این است که ما با لذت و  با شخصیت بسیار بالایی بازی می‌کنیم. در ورزش‌های گروهی، شما همیشه باید یک تیم باشید. مهم نیست که در خارج از زمین خوب بودیم یا بد، وقتی به زمین می‌رویم، بهترین هستیم و همیشه با هم هستیم».

او با جایزه «ام وی پی» (باارزش‌ترین بازیکن اروپا)، ثابت کرد به تیم ملی برای کسب مدال طلا کمک کرده است.

«تنها دلیلی که به آن دست یافتم این است که از بازیکنان شگفت‌انگیز تیم کمک گرفتم. بازی با افرادی که دوست‌شان دارید و به آنها احترام می‌گذارید، به شما اعتماد به نفس می‌دهد».

در تاریخ‌سازی بسکتبال زنان صربستان، آنا به اتفاق خواهرش ملیکا سهیم هستند. این دو خواهر ملی‌پوش همیشه خانوادۀ دابوویچ را در کنار خود دارند.

آنا دابوویچ می‌گوید: « من مطمئن هستم  وقتی پدر و مادرم ما را تماشا می‌کردند، بسیار افتخار می‌کردند، به خصوص به این دلیل که پدر من مربی است.

بنابراین تماشای ما باید او را به یکی از مردان و پدران پرغرور بسکتبال جهان تبدیل کند. خوشحالم که نه تنها با خواهرم بازی کردم، بلکه با او تاریخچه ساختم.

همۀ اعضای تیم برای من مثل خواهرم هستند، اما ملیکا کاملاً خاص‌تر است. مردم دوست دارند بگویند که ما بسیار متفاوت هستیم. با این وجود ما با همان برادران و مربیان بزرگ شده‌ایم و فکر می‌کنم این به تیم ملی کمک فراوان کرده است».

افسانه‌های یوروبسکت: آنا دابوویچ / جواهری در تاج صربستان

اولین طلای یوروبسکت زنان و صعود مستقیم به المپیک، برای صربستان حیرت‌انگیز بود. آنان، موفقیتی را تجربه کردند که رؤیای هر ورزشکاری در صربستان است.

«در آینده می‌توانم به بچه‌هایی که می‌خواهند بسکتبال بازی کنند در مورد همه اینها و احساساتی که داشتم بیشتر بگویم تا انگیزه آنها را بیشتر کنم. آن دو سال، در 2015 و 2016، مدال طلا، بالکن اتوبوس تشریفات قهرمانان که ما و مردم در خیابان‌ها و در جشن قهرمانی اروپا برای همدیگر بوسه و قلب می‌فرستادیم، تاریخ‌سازی و بازی‌های المپیک بهترین لحظات زندگی من است. الان هم، بعضی اوقات به تصاویر نگاه می‌کنم یا به YouTube می‌روم تا همه چیز شگفت‌انگیز که برای ما رخ داده است را به خودم یادآوری کنم».

دیدگاهتان را بنویسید