اهداف، وظايف و عملكرد كميته پيشنهادى آمار و آناليز فدراسيون بسكتبال

اهداف، وظايف و عملكرد كميته پيشنهادى آمار و آناليز فدراسيون بسكتبال

به قلم علیرضا امیری
آنالیزور و مربی بسکتبال

در طی سال‌های گذشته آنالیز در بسکتبال ایران جایگاه ویژه و خوبی نداشته است. بسکتبال ایران به دلیل آگاه نبودن از آنالیز آسیب‌های جدی دیده است، متاسفانه جایگاه و آمار و آنالیز بایکدیگر دچار تداخل شده‌اند و درتیم‌های لیگ برتر و ملی از امارگیرها به عنوان آنالیزور استفاده می‌شود که این یک حرکت اشتباه است، چرا که هر یک تخصص‌های جداگانه هستند و هریک در جایگاه خود ارزشمند.اهداف، وظايف و عملكرد كميته پيشنهادى آمار و آناليز فدراسيون بسكتبال
چه نکته‌ای می‌تواند باعث پیشرفت بسکتبال ما در آمار و آنالیز شود؟

در ابتدا باید کمیته آمار تبدیل به کمیته آمار و آنالیز شود و در کنار کلاس‌های آمار، کلاس‌های آنالیز برپا کنیم. با برگزاری کلاس‌های آنالیز می‌توانیم انالیزورهای تخصصی ایجاد کنیم تا بسکتبال کشورمان مانند کشورهای در حال توسعه همانند ایتالیا و آلمان شود، آلمان‌ها به آنالیزور اهمیت زیادی می‌دهند و حتی بین دونیمه مسابقه نقش آنالیزور را موثرتر تا سرمربی می‌دانند.

در دوره‌های آنالیز چه نکاتی می‌توانیم آموزش دهیم؟

در کلاس‌های آنالیز باید هزاران اصطلاحات و لغات مرتبط با بسکتبال و آنالیز اراعه شود، نحوه آمارگیری به‌ صورت دستی یادگیری لغات مرتبط با آمار، نحوه آنالیز فردی بازیکنان، نحوه آنالیز تیمی، چگونگی یادگیری متن برای داشتن قلم زیبا. نحوه فن بیان و چگونگی کات و میکس کردن فیلم‌های مسابقات، تمامی این آیتم‌ها باعث می‌شوند تا ما یک آنالیزور ماهر داشته باشیم.

برای کمیته آمار و آنالیز به چه افرادی نیازداریم؟

برای این کمیته می‌توانیم از یک آمارگیر جوان استفاده کنیم تا در قسمت آمار و چینش افراد در آمار کمک کند و یک نفر برای بخش آنالیز تا هم سو بایکدیگر حرکت کنند. دربخش آنالیز و دوره‌های آموزشی آنالیز باید از چند مدرس مخصوص به آنالیز استفاده شود تا اطلاعات آموزشی را در کلاس‌ها دراختیار افراد قراردهند.
(باید به این نکته اشاره کرد که این کلاس‌ها در کنار ساختن انالیزورهای ماهر می‌تواند درآمدزایی خوبی هم برای فدراسیون داشته باشد).

 تفاوت آمارگیر و آنالیزور 

آنالیزورها تفاوت‌های زیادی با آمارگیران دارند اما بسیاری هستند که نوع کارکرد این دو را در کنار هم قرار می‌دهند.

آنالیزورها؛

بسکتبال زیاد می‌بینند.

با سیستم‌های دفاع و حمله بسکتبال آشنایی دارند.

آنالیز فردی بازیکنان را بلدند.

دوره‌های مربیگری بیشتری را گذراندند.

▫نوشتن مطالب بسکتبال را بلدند و تحلیل می‌کنند و به قول معروف «دست به قلم» دارند.

اطلاعات‌شان مهم و کاربردی است.

امینِ سرمربی و امانتدار تیم هستند.

تیم‌ها باید حداقل یک یا دو آنالیزور داشته باشند.

آنالیزورها با تجربه‌ای که کسب می‌کنند، در آینده می‌توانند کمک مربی و سرمربی شوند.

با مشخصات فردی بازیکنان لیگ‌ها آشنا هستند.

برای به روز بودن، کتاب‌های مربیگری را مطالعه می‌کنند.

آمارگیرها؛

در تمامی لیگ‌ها (لیگ برتر) آمارگیرها تحت نظر فدراسیون بسکتبال هستند تا آمار بازی را در اختیار رسانه‌ها و سرمربیان تیم‌ها قرار دهند.

آنها ممکن است عضوی از تیم نباشند.

آمارگیرها به نرم افزار آمار آشنایی دارند نه تحلیل بازی‌ها و فقط آمار فردی بازیکنان را در نرم افزار وارد می‌کنند. (با در نظر گرفتن استثنائات و تخصص برخی افراد در هر دو زمینه).

استفاده از یک نفر برای آمار و آنالیز در یک تیم ترجیح داده نمی‌شود.

تیم‌ها نباید از آمارگیر به عنوان آنالیزور در کنار مربیان خود استفاده کنند چون اشتباه محض است.

آنالیز، تبدیل بسکتبال به قسمت‌های کوچکتر برای فهم بازی خود و تیم حریف است. یعنی تجزیه و تحلیل داده‌ها نه صرفاً اتکاء به داده‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید