در زمین کوچک افرا با قلب‌های بزرگ / بسکتبال بمب اتم دارد

در زمین کوچک افرا با قلب‌های بزرگ / بسکتبال بمب اتم دارد

یک روز گرم تابستانی در منطقه اوین – درکه. مجموعه ورزشی شهدای اوین. یاران همه جمع‌اند. استادان و پیشکسوتان بسکتبال و خانواده‌های نونهالان و نوجوانان علاقه‌مند به بسکتبال.

قرار است این جمع کوچک و صمیمی از یکی از بزرگان بسکتبال ایران تجلیل کنند. از بین حدود 50 بازیکن نونهال در کلاس‌های آموزش تابستانی 10 خانواده به همراه فرزندان‌شان برگزیده شدند تا در این مراسم به پاس قدردانی از استاد مجید توفیق شرکت کنند. مراسم در زمین کوچک بسکتبال سه نفره مجموعه ورزشی اوین واقع در خیابان دشت بهشت برگزار شد. به مدت حدود 2 ساعت. این زمین با همکاری مهدی بیات مدیر مجموعه راه‌اندازی شده و پذیرای علاقه‌مندان به بازی 3×3 است. در کنار این زمین که صندلی‌ها و میزها به طور مرتب برای میهمانان چیده شده‌اند، سالن ورزشی واقع شده که روزانه پذیرای رشته‌های ورزشی مختلف است. از جمله بسکتبال. کلاس‌های بسکتبال تحت نظر باشگاه افرا سرخ پارسیان چند ماهی است که در این سالن دایر شده و با استقبال خانواده‌ها روبرو شده است.

روز پنجشنبه جمعی از خانواده‌ها به پاس قدردانی از استاد توفیق در زمین کوچک سه نفره حاضر شده بودند. مهمتر از آن حضور فرزندان‌شان بود تا از نزدیک در یک گردهمایی اجتماعی با تعدادی از بزرگان بسکتبال آشنا شوند.

در زمین کوچک افرا با قلب‌های بزرگ / بسکتبال بمب اتم دارد
استادان توفیق به همراه فرزندان‌شان دکتر علی توفیق و عزالدین توفیق، منوچهر شمسا، مهدی مکری، دکتر فرامرز خالقی، مهندس مهدی گرامی و عاشور گل‌محمدی از میهمانان ویژه در این مراسم بودند. همچنین استاد بیژن قهرمانلو و استاد جلال شهمیرزادی (از آمریکا) طی پیام‌های جداگانه‌ای از خصوصیات رفتاری و ویژگی‌های فنی استاد مجید توفیق در بسکتبال گفتند که مورد توجه حاضران قرار گرفت.

استاد قهرمانلو شخصیت برجسته استاد توفیق را در سه بُعد بازی، مربیگری و تحلیلگر و مفسر رادیو و تلویزیون و رسانه‌های مکتوب ستایش کرد. وی گفت توفیق را از سال 1342 می‌شناسد. سپس ادامه داد:

ذهن خلاق و جستجوگر توفیق سبب شد تا وی همواره در ارتباظات خود با جامعه مربیان بسکتبال آمریکا دقیق و منطقی عمل کند و همین امر نظر مربیان بزرگی از جمله رد آئوربک سرمربی بوستون و مدیر این باشگاه در دهه 50 خورشیدی را از طریق توفیق به بسکتبال ایران تغییر دهد.

همچنین استاد شهمیرزادی در پیام کوتاهی که از طریق تلفن از لس‌آنجلس در این جمع شرکت کرد گفت:
مجید توفیق در بسکتبال ایران همواره جلوتر از زمان خود بود.

مراسم با صحبت‌های استاد مجید توفیق برای بچه‌های زیر 12 سال باشگاه افرا سرخ پارسیان ادامه یافت. همان‌گونه که پیش بینی می‌شد استاد در هر جایی برای هر گروه و دسته‌ای با شرایط سنی همان گروهها صحبت‌های قابل تعمق دارد. وی خطاب به بچه‌ها گفت:
مهارت‌های بینادین بسکتبال مانند بمب اتم است. هر بازیکنی باید بتواند با افزایش توانمندی خود در مهارت‌های پایه به سلاح بمب اتم در بسکتبال مجهز باشد.

استاد منوچهر شمسا از بازیکنان دهه 40 و از دوستان استاد توفیق نیز دقایقی پشت تریبون قرار گرفت و از دوستی دیرینه‌اش با استاد توفیق گفت.

مراسم با تقدیر از مقام شامخ استاد توفیق با حضور تعدادی از قلب‌های بزرگ بسکتبال به پایان رسید. از دیگر نکات این مراسم حضور حمید سوریان قهرمان کشتی و المپین ایران بود که دقایقی در این مراسم حضور یافت و در کنار استاد توفیق نشست. همچنین به مناسبت تقدیر از استاد توفیق تندیسی از سوی دکتر برومند رئیس انجمن بسکتبال دانشگاههای کشور تهیه و به استاد توفیق تقدیم شد.

سایت خانه بسکتبال ایران به اتفاق همکارانی همچون افشین رضاپور، احسان امیری و آزاده امیری و بچه‌های تیم افرا سرخ پارسیان در برپایی این مراسم سنگ تمام گذاشتند.

دیدگاهتان را بنویسید