بهاءالدین ادب

بهاءالدین ادب

بهاءالدین ادب متولد 30 مرداد 1324در سنندج. رئیس هیئت بسکتبال استان تهران و نایب رئیس فدراسیون بسکتبال.
ادب در 25 مرداد 1386 به دلیل ابتلاء به سرطان درگذشت.

بهاءالدین ادب در بسكتبال ايران نام شناخته شده‌اى است. رييس هيئت بسكتبال تهران، نماينده مردم سنندج، كامياران و ديواندره در دوره پنجم مجلس و نايب رئيس فدراسيون بسكتبال.
مرحوم ادب سال ١٣٥٧ سرپرستى تيم ملى بسكتبال را در مسابقات دوستانۀ ارمنستان شوروی برعهده داشت. وی رئيس هيئت بسكتبال تهران بود كه در اوائل دهه هفتاد تحول خوبى در نحوۀ برگزارى مسابقات پايه به وجود آورد.

در روز ٢٠ ارديبهشت سال ١٣٧١ همه تيم‌هاى باشگاهى را ملزم به داشتن تيم‌هاى نوجوانان و جوانان كرد تا بتوانند در رده بزرگسالان شركت كنند. در همان دوران اقدامات زيادى براى احداث سالن بسكتبال در تهران انجام داد و نامه‌نگارى و پيگيرى‌هاى بسياری در همین ارتباط با کرباسچی، شهردار وقت تهران داشت. هر چند تلاش‌هاى او نتيجه نداد اما مهندس ادب، طرح و نقشه اوليه سالن اختصاصى با تأسيسات جنبى در شهر تهران را ارائه داده بود.

وی در طول بيش از 30 سال در عرصه‌هاي فرهنگي و ورزشي فعاليت‌هاي ارزنده‌اي داشت از جمله تأسيس باشگاه‌هاي فرهنگي ورزشي بيژن و ساينا در شهر سنندج.

ادب، در بسكتبال كردستان نيز منشأ خدمات ارزنده بود. وی علاوه بر توجه به نسل جوان بسكتبال، همواره در نكوداشت و تجليل از بزرگان اين ورزش مى‌كوشيد و نام گذشتگان و درگذشتگان بسكتبال را با برپايى جام‌هاى متعدد، زنده نگه مى‌داشت.
بهاءالدین ادب در سال ۱۳۸۶ بر اثر بیماری سرطان در بیمارستان مهر تهران درگذشت.

منبع کتاب « داستان یک قرن » افشین رضاپور

دیدگاهتان را بنویسید