سه نکته بسکتبالی / کار 24‌ساعته هم کم است

سه نکته بسکتبالی / کار 24‌ساعته هم کم است

مهمت بچیروویچ و سعید ارمغانی مدیر فنی و سرمربی تیم ملی بسکتبال به اسلوونی و مجارستان برگشتند. فدراسیون بسکتبال اعلام کرده بود کار پایه‌ای و جوانگرایی در تیم ملی شروط بکارگیری این 2نفر است. درحالی‌که اوضاع بسکتبال قمر در عقرب است و هر ماه یک باخت و ناکامی به شکست‌های قبلی اضافه می‌شود، از جوانگرایی خبری نیست و کسب سهمیه جام‌جهانی هم به خطر افتاده است، حتی 24ساعت شبانه روز برای کار کردن در بسکتبال کم است چه برسد به اینکه مدیر فنی و سرمربی خارج‌نشین بخواهند در پایان هر پنجره به مرخصی بلندمدت بروند و چند روز قبل از بازی بعدی به اردوی تیم ملی برگردند.

کم گل بزنید

وقتی تعداد تیم‌های لیگ برتر بسکتبال زنان را به 10تیم رساندند، پیش‌بینی‌ می‌شد که باید منتظر دیدارهای یکطرفه‌ای باشیم. همینطور شد و لااقل تا پایان دور مقدماتی وضعیت همین است. تیم‌های نیکان و سپهرداد در 2هفته گذشته به‌ترتیب 36و 24امتیاز گرفتند! در سطح رقابت‌های هندبال. در این شرایط بعضی‌ها به تیم‌هایی با شاخص لیگ برتری ایراد می‌گیرند که چرا زیاد گل می‌زنید! نکته‌ای که باعث تعجب فریناز طائرپور سرمربی تیم بهمن شده است و گفته نمی‌تواند به بازیکنانش بگوید کم گل بزنند. بهمن 2 بازی خود را با امتیازات 86و 101به پایان رساند. در مقایسه با امتیازات زیر 40و 30برخی تیم‌ها قابل توجه است.

جایگاه در آسیا

باخت تیم ملی به چین در پنجره پنجم انتخابی جام‌جهانی 2023بسکتبال نشان داد کجای بسکتبال آسیا ایستاده‌ایم. چین بدون جوچی، بازیکنی که سابقه بازی در NBA دارد برنده شد، آن هم در تهران. پیش از این در مسابقات جوانان آسیا نیز با وجود میزبانی، جزو تیم برتر قاره نشدیم و سهمیه جام‌جهانی نگرفتیم. وضعیت فعلی بیش از هر نکته دیگری، ناکارآمدی سیستم در به کارگیری ظرفیت‌های بسکتبال را نشان می‌دهد. جامعه بسکتبال پیش از آنکه دغدغه صعود به جام‌جهانی به‌عنوان یکی از 8سهمیه آسیا را داشته باشد، نگران روند نامطلوبی است که بسکتبال در 9ماه گذشته در پیش گرفته و در شیب تند نزولی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید