راديو تصويرى/معرفی کتاب جُستارهایی در فلسفه، فرهنگ و ایده‌های بسکتبال

راديو تصويرى/معرفی کتاب جُستارهایی در فلسفه، فرهنگ و ایده‌های بسکتبال

راديو تصويرى خانه بسکتبال ایران تقدیم می‌کند

معرفی کتاب

در گفت و گوی پریسا یزدانی با افشین رضاپور نویسنده کتاب

… به گفته اسقف اعظم آفریقای جنوبی، دزموند توتو، «اوبونتو، جوهره انسان بودن است. این حقیقت را نشان می‌دهد که انسانیت من درگیر انسانیت است و به طور جدانشدنی در انسانیت شما گره خورده است. من انسان هستم زیرا به آن تعلق دارم».
این مفهومی بود که نلسون ماندلا از آن حمایت کرد و باراک اوباما در سال 2013 در ستایش رهبر افسانه‌ای آفریقای جنوبی به آن اشاره کرد. اوباما در این سخنرانی گفت:
«یک کلمه در آفریقای جنوبی وجود دارد. اوبونتو، واژه‌ای که بزرگترین هدیه ماندلا را به تصویر می‌کشد: شناخت او از اینکه همه ما با روش‌هایی به هم پیوسته‌ایم که برای چشم‌ها نامرئی است؛ اینکه انسانیت یکپارچه است؛ اینکه ما خودمان را با به اشتراک گذاشتن خود با دیگران و مراقبت از آن‌ها به دست می‌آوریم»…

قسمت‌هایی از متن کتاب «جُستارهایی در فلسفه، فرهنگ و ایده‌های بسکتبال».

این کتاب سه فصل «بسکتبال؛ آغاز یک فلسفه»، «ایده‌های بسکتبال» و «فرهنگ بازی» (100 نکته) دارد که مانند جورچین به هم متصل می‌شوند و یک مفهوم ذهنی واحد را از فرهنگ و «نحوه بودن در بسکتبال» می‌سازد. در نثر کتاب سعی کرده‌ام با کاربست مفاهیم و استفاده از مثال‌ها و مصداق‌ها، برخی ایده‌ها و تفکرات مربیان سرشناس و صاحب سبک آمریکا را به صورت یافته‌های کوتاه بیان کنم .

جُستار، فرمی سیال از تجربه زیسته خودم با جفت و جور کردن تجارب عینی و فلسفه مربیان و جستجوی زوایای پنهان بسکتبال در میدان بازی است.

برنامه‌های تصویری رادیو بسکتبال

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید