بسکتبال با هایلایت‌ شکلاتی

بسکتبال با هایلایت‌ شکلاتی

 

از چند سال پیش به اینور انگیزه‌ی دختران بسکتبالیست به پیشرفت و ورود به میدان‌های گوناگون بسکتبال بیشتر شد. آنان با گشایش فرصت‌های هر چند کوچک، تلاش می‌کنند نحوه‌ای از «بودن» خود را نشان بدهند و خود را به اثبات برسانند.

وقتی به چندین سال پیش نگاه می‌کنم می‌بینم تعداد زیادی از خانم‌های همنسلان من «نسل سوخته» بودند اما بسکتبالیست‌های امروز باز یک جایگاه خاصی در اجتماع و جامعه دارند. نه اینکه فکر کنید خیلی، نه؛ اما فقط به نسبت همنسلان من. بارها گفتم ساختار و اراده سیاسی نمی‌خواهد دختران ورزشکار بیشتر از این باشند که الان هستند. مانیکور و مشِ کاراملی و هایلایت شکلاتی و موی نسکافه‌ای هم به مرور زمان، با سماجت‌های خودِ دخترها در فضای بسته اجتماعی رونق گرفت که امروز در رفت و آمد از طبقه دوم به اول آزادی می‌بینیم.

صحبت از مانیکور و مشِ کرم کاراملی نیست. یک زمین بازی است. با هایلایت‌های شکلاتی و رنگ موهای نسکافه‌ای. چند روز پیش که برای بازی مهرام – شیمیدر به سالن آزادی رفته بودم چند نفر در طبقه دوم نشسته بودند. وقتی پرسیدم گفتند از بازیکنان تیم‌های باشگاهی دختران هستند. رفت و آمدشان به طبقه پایین آزادی، پهلو به پهلوی سالن‌های مد یا فشن تی‌وی می‌زد.

پلی‌آف

بسکتبال بانوان باشگاههای ایران به پلی‌آف رسید. 8 تیم اینجا هستند اما دو سه تیم از آنچه در پلی‌آف می‌بینیم به فینال نزدیکترند.

دختران و زنان بسکتبال ثابت کرده‌اند که قوی و با اراده هستند و می‌توانند بهتر از این باشند. اگر محدودیت‌ها نبودند و فعالیت‌های دختران به یکسری دوربرگردان‌های منتهی به خیابان‌های بن‌بست خلاصه نمی‌شد، به لحاظ بدنی، تنه به تنه استرالیایی‌ها می‌زنیم و با توانمندی‌های بازیکنان‌مان می‌توانیم بسکتبال ترکیبی را در آسیا بازی کنیم. حیف و صد افسوس دختران ایرانی به جایگاهی که لیاقت دارند، نمی‌رسند.

دلخوشی آنان هم شده انگیزه دادن‌های فردی مثل جملات انگیزشی «تسلیم نشو» و … که بدون «استراتژی» در حال حرکت‌ هستند.

بازی‌ها

شیمیدر – پاز / بهمن – سپاهان / اکسون – امرتات / نفت آبادان – شهرداری گرگان / ای‌زی – گاز / سپهرداد – ای‌زی.

به نوشته پیج faanalys ؛ آیدا گل‌محمدی (ریباند)، سارا الهیار (پرتاب آزاد)، مژگان خدادادی (پاس منجر به گل)، گلشید امیدیان (بیشترین امتیاز در یک بازی)، نیلوفر مفیدی (بلاک شات)، فائزه اسلامی (سه امتیازی)، انیس مرادی (توپ‌ربایی) و پریسا کرمی (بیشترین امتیاز)؛ برترین‌های مرحله گروهی بسکتبال باشگاههای ایران هستند.

دیدگاهتان را بنویسید